| TearsOfBlood a întrebat:

Am depus contestatie la evaluarea nationala de la a 8a la romana pentru ca am luat 8.35 si eu eram sigur ca iau peste 9.50.
Am facut subiectele si cu profesoara de la meditatii si imi iesea oricum peste 9.50 cu severitate.
Se poate sa imi iasa o nota cel putin peste 9 de la contestatie pentru ca nu am auzit cazuri in care sa fie diferente mari...
In orice caz, stiti daca se poate sa solicit sa vad lucrarea?

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Au fost foarte mulți copii care au fost neîndreptățiți la română anul ăsta, nu știu ce s-a întâmplat.
Am văzut un olimpic la română de la mine care a luat 9, 00 la română și unul cu media 10 care a luat 7. Toți meritau mai mult.
Până și mie mi s-a scăzut nedrept de mult și așa a zis și profesoara mea.
Nota după contestație se ia în considerare numai dacă trece de 50 sutimi, altfel nu.
Au fost cazuri. De exemplu, e posibil să fi trecut nota altuia din greșeală.
Sau să nimerești corectori mai buni.
Da, se poate solicita vederea lucrării în ultimă instanță.

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Poate sa iti dea maxim 9, 35, dar sunt cazuri rare. Oricum, trebuie sa iei in calcul ca poate ai gresit la semnificatia titlului(daca nu ai scris perfect, nu are cum sa-ti de 4 sau 5 puncte, ci 3), compunerile(unde s-ar putea scadea mai mult de 3 sutimi la fiecare) si ce ai mai gresit pe la gramatica.

| TearsOfBlood explică (pentru Idc12345):

Pai sa facem o socoteala mi-a iesit 8, 35 si am gresit chestia aia de 2 sutimi, na sa zicem ca mi-a luat 3 si de la semnificatie si mi-a mai luat 3 de la fiecare compunere iese in total pierdere de 1, 1 puncte si tot iese mai mare...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil ca nota după recorectare să crească sau să scadă!
Depinde ce & cum punctează comisia de reevaluare...

Oricum, NU poţi solicita să vezi lucrarea deoarece NU ţi se arată!

Toate cele bune.

| vadu22 a răspuns:

Nu cred ca ar fi trebuit sa depui contestatie, in toate cazurile in care am auzit eu doar au scazut media aia ce corecteaza...

| madalinuk a răspuns:

Nu prea cred ca iti arata

| BeeaBeea a răspuns:

Cred ca te lasa sa o vezi, din cate am auzit eu poti sa alegi daca vrei sa o vezi sau daca vrei sa o vezi dupa modificare notei.