| Soundofsilence a întrebat:

Hei TPU, sunt elev in clasa a 10-a peste cateva zile am un test din vectori la informatica, eu m-am transferat anul acesta iar al fostul meu liceu nu faceam informatica, chiar nu stiu cum se rezolva problemele, daca ma poate ajuta cineva cu orice amanunt.

1 răspuns:
| Anca6991 a răspuns:

Vecrorul trebuie privit ca un sir de numere, ca o multime in care fiecare element se afla pe pozitia lui. Minimul de stiut la vectori e sa ii citesti de la tastatura, sa ii parcurgi si sa ii afisezi. De exemplu daca ai de aflat elementul maxim din vector, initializezi o variabila cu prima valoare din vector, aceea fiind cea mai mare in momentul initial. Apoi pe masura ce parcurgi element cu element compari maximul tau cu fiecare element intalnit, daca elementul la care ai ajuns e mai mare decat maximul initial, atunci maximul va deveni elementul gasit, si algoritmul continua sa faca asta pana la sfarsitul vectorului cand in variabila ta se afla valoare cautata. De obicei problemele cu vectori sunt destul de simple. Pentru tine, care nu ai facut pana acum informatica, poate parea destul de ciudat, dar nu-i bai, ca daca esti atent la ore si incerci sa privesti problema din punct de vedere logic, o sa vezi ca totul e pur si simplu natural. In informatica cea mai importanta e gandirea, capacitatea de a analiza si de a pune probleme, astfel incat solutia finala sa fie cea corecta. Dupa asta ramane doar de scris in limbajul de programare pe care il faci. Bafta!