| Leafe a întrebat:

Hei.
Vreau sa ma inscriu la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine-UniBuc si am o dilema.

Daca aleg ca limba A japoneza si ca limba B engleza, este obligatoriu sa stiu japoneza sau o voi lua de la zero?
O alta nelamurire, ce se studiaza la Studii Americane?

Vreau informatii concrete, poate si cateva pareri personale.

Răspuns Câştigător
| Claxon987 a răspuns:

Am facut lls la unibuc si iti spun sigur, japoneza o iei de la zero. Cursurile de literatura, civilizatie, lingvistica le faci in romana. Este super interesant o sa ti placa. Limba efectiv o faceti la cursurile practice, sunt cursuri de limba si gramatica. Trebuie munca multa, o limba straina se invata in cativa ani, veti invata bazele, dar e nevoie de mult efort si munca acasa din partea ta. Recomand mai degraba limbi nordice, olandeza, spre exemplu daca vrei sa iei ceva de la zero. Engleza iti va da batai de cap, avea pe vremea mea un grup de profi foarte exigenti, aici vei fi dezamagita. Studii americane, lb engleza americana este foarte putin diferita de british, dar mai mult se face cultura, istorie si civilizatie americana, cum s au format ei ca popor si literatura americana, nu foarte util. Nu stiu daca mai este inca sectia de limbi moderne aplicate, traducatori, asta ar fi cea mai buna. Ca nu te faci traducator apoi ok, dar ca experienta e buna. De la lls iesi cu diploma de filolog si poti fi traducator autorizat de ministerul justitiei automat. Deschide multe usi daca mai stii ceva in plus, gen management, informatica, limbi straine pur si simplu nu e de ajuns

| Leafe explică (pentru Claxon987):

Multumesc mult pentru pareri! happy

1 răspuns: