| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU happy Daca ma trezesc de dimineata ca sa invat pentru scoala credeti ca o sa retin mai bine?
DAU FUNDA happy

9 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu invatam seara, dar si a doua zi de dimineata ( cand ma trezeam), daca nu procedam asa, saream peste seara sau dimineata, nu mai stiam atat de bine ce am avut de invatat.

| Niros19 a răspuns:

Este bine sa inveti dimineata sau chiar inainte sa te duci la scoala deoarece ai informatia proaspata in minte si o poti reproduce foarte usor.Am citit un articol in care zicea ca este foarte bine sa inveti seara inainte sa te culci intrucat in timpul somnului informatia ti se va fixa foarte bine in minte. Daca vrei sa dai randament mai mare in timp ce inveti, mananca putina ciocolata neagra inainte(un patratel-doua). Face "minuni" pentru creier.Bafta la invatat happy

| Katherine20 a răspuns:

Sincer...am încercat și eu dar nu prea a mers. Pur și simplu nu pot să mă scol mai repede ca să învăț laughing Eventual mai învăț pe autobus sau înainte de oră big grin

| LoreCherry a răspuns:

Da. Si eu fac uneori asta si retin mai bine. happy

| Coman_Andreea_1992 a răspuns:

Normal,cand este dimineata esti mai odihnit si cand te duci peste cateva ore la scoala nu o sa uiti deloc lectia!

| lolooooo a răspuns:

Da! Crede-ma pe cuvant, cand nu am timp ziua ma trezesc dimineata sa invat, informatia e mult mai proaspata si pana ajungi la scoala e practic imposibil sa uiti lectia. Nu trebuie sa te culci mai devreme doar te trezesti cu o ora sa jumatate de oara mai devreme.

| Biiskrem a răspuns (pentru lolooooo):

Adică tocești ori răsfoiești caietu' și spui ce îți amintești. Aia nu e învățat.
Folosești informațiile alea doar pentru două ore mai târziu?

| MicutaPrintesa a răspuns:

Eu as zice ca retii mai bine, adica informatia iti ramane in minte destul timp pentru a o putea folosi la scoala.Retii si mai bine daca repeti inainte de ora.

| TheHappyDay a răspuns:

Heii happy
Depinde de tine si de felul in care ai invatat pana acum. Eu zic ca asa o sa uiti mai repede laughing ( o spun din propria experienta laughing )