| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU happy Sunt nelamurit daca sa ma duc la liceu sau la o scoala profesionala happy
Nu invat prea bine la scoala iar in examene nu cred ca o sa iau note forte mari :/
Ce credeti e bine sa urmez o scoala profesionala sau sa ma duc la liceu happy?
Am auzit ca e bine si cu scoala profesionala pentru ca gasesti un serviciu mai usor odata ce ai o meserie happy
Si daca fac liceul dupa ce termin o sa stau acasa pentru ca nu gasesc de lucru happy
Ce credeti ( Scoala profesionala sau sa ma duc la liceu )?
Cum mai e cu scoala profesionala? cati ani se fac?
DAU FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| mateescuandreea a răspuns:

Bună, Sorin happy in mod evident nu iti pot spune ce sa alegi dintre liceu si scoala profesionala, dar pot sa iti prezint avantajele si dezavantajele fiecareia. Daca alegi un liceu, sansele sa iti gasesti o slujba in domeniul ales de tine sunt foarte mici, deoarece pe piata sunt o groaza de someri cu facultati si specializari care nu sunt suficient de abili incat sa lucreze in domeniul propus. In schimb, scoala profesionala dureaza trei ani, iar de-a lungul celor 3 ani primesti si o anumita suma de bani pe luna pentru efortul depus. Pe piata, la momentul actual, se cauta forta de munca si este platita foarte bine. De aceea te poti angaja imediat dupa terminarea studiilor si poti avansa usor la un director de departament tehnic sau alte avansari. Decizia este a ta happy

1 răspuns:
| crbogdan a răspuns:

Bine ar fi sa faci liceul dar daca crezi ca nu inveti nu are rost decat sa nu faci nimic mai bine faci o meserie in care sa ai succes happy