| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la liceu dar nu prea este cum mă aşteptam. Materiile sunt multe şi inutile cum ar fi logica şi mai e şi bacul care mă cam sperie (sunt a 9 a şi acum trec a 10 a ), ideea este că nu prea le am cu,, cartea" deşi am note bune nu cred că o să iau bacul (chiar daca invat ).
Fratele meu şi tatal meu mă încurajeaza sa ma mut la profesionala deoarece e mai sigur. Ideea este ca asta ar avea şi avantaje dar şi dezavantaje cum ar fi :
-Nu mai trebuie să dau bacul şi obțin o diploma la sfarşit cu o meserie.
- termin doar în 3 ani in total
-e mai usor
DAR
- s-ar putea să dau de colegi mai răi ca la liceu.
M-am cam obisnuit cu profesorii si colegii de la liceu.
Ideea este ca mi-ar placea la profesionala dar la liceu parca e mai putina,, golaneala".
Ce sa fac? Liceu sau profesionala? (Daca nu dau bacul degeaba fac liceul şi nici nu pot sa invat deoarece imi pierd repede concentrarea si mai ales daca nu inteleg sau sa nu-mi placa.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Eu nu traiesc in Romania si nu stiu exact cum este insa:
In Cipru, scoala profesionala iti da dreptul de a alege intre: scoala de meserii care nu iti permite studii mai departe, si scoala teoretică, care iti permite. Astea in afara de liceu bineinteles.

Eu am ales o scoala profesionala pe profil teoretic pentru programare (calculatoare). Trebuie sa spun ca este cea mai buna alegere pe care am făcut-o in viata mea. Nu făceam aproape nicio materie inutila si ne axam foarte mult pe ceea ce am ales. Spre exemplu, daca alegeam un liceu cu profil de informatică, as fi facut doar 4 ore pe saptamana, informatică in general. La scoala profesionala făceam asa: 3 ore programare, 3 ore dezvoltare web site, 3 ore robotica si programare de procesor, 3 ore sisteme digitale, 3 ore programare Android si 3 ore rețele (toate astea pe saptamana). Nu făceam materii precum chimia sau Greaca veche (care se face în liceu si este mai inutilă decat Logica din Romania) etc. pentru ca noua nu ne sunt folositoare.

Ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca o scoala profesionala te pregătește infinit mai bine decat liceul pe profilele unde este necesară multa practică. Aici insa apare o problema. Eu am fost pe teoretic ceea ce inseamna ca am drept de studiu. Am si fost acceptat la o facultate foarte buna in Anglia. Dacă alegeam insa scoala de meserii, pierdeam acel drept.

Tu acum daca faci scoala de meserii, vei fi foarte limitat in ceea ce priveste piata de munca. Cele mai multe companii acum cer diploma de bac iar cele care nu cer, plătesc un salariu foarte mic. Eu ti-as recomanda sa iti lasi o portiță deschisă în caz ca pe viitor te hotărăști ca vrei ceva mai mult. Daca dai la scoala de meserii, este mult mai greu pe viitor. O sa muncești mult pe salariu mic in fiecare zi cu prea putine sanse de promovare.

Gandeste-te bine de tot la viitor.

Multa bafta!
big grin

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Invata mai mult, ce mare chestie.

Daca bacul e asa problema, atunci CUM o sa fie la facultate, unde examenele sunt de 3-4 ori mai grele?

Eu cu 3-4 ore pe zi de invatat, am luat un 9.28 la bac.

La mine in clasa NICIODATA nu s-a pus problema "de luat" bacul, ci "cu cat il luam peste 9". Asa trebuie sa gandesti si tu.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai nevoie ca cineva sa iti spuna ce sa faci, tu trebuie sa stii ce vrei sa faci cu viata ta. Degeaba iti spunem noi aici nspe mii de cazuri si solutii, tu stii mai bine ce vrei de la tine.

Scoala profesionala este strict legata de o meserie, iar meseriasii vor fi tot timpul subestimati, vor lucra murdar, pana tarziu, si isi vor sacrifica din timp pentru mai multi bani.

Daca ai liceul te poti angaja in foarte multe locuri, cu un salariu decent, evident nu vei depune efort prea mare pentru acei bani, dar nici nu vei avea un statut important.

Una peste alta conteaza ce vrei tu de la tine, eu spre exemplu vreau sa fiu un programator bunicel, iar pe langa asta vreau sa fiu un cercetator in domeniu electric, si de ce nu, sa implementez in viitor un device nou. Am asteptari mari de la mine, si am incredere in mine, desi poate nu sunt inca foarte bun, dar conteaza sa muncesti si sa vrei foarte mult sa ajungi acolo unde ti-ai propus.

| ReZiSTorr a răspuns:

Nu merita sa faci o profesionala in ziua de astazi.Nu se mai pune accentul asa mult pe meserii, profesorii nu te invata mai nimic.Continua liceul, chiar daca nu iei bacu(desi e imposibil sa nu-l iei, e un examen foarte usor) macar dupa terminarea celor 12 clase ai diploma de finalizare a liceuluI.Asa am fost si eu, am vrut sa renunt, intraadevar clasa a 9-a a fost o teroare pentru mine, note mici, profesori rai. logica m-am batut si pe mine la cap destul de mult, dar uite ca am terminat clasa a 12-a si luni am bacul, am realizat ca la liceul e mai mult de invatat decat in 5-8.E alta etapa si trebuie sa te adaptezi

| Aretha a răspuns:

Faci liceul unde esti acum.
Nu te teme de bac.
Romana o iei sigur.
Zic sa alegi sociologie la bac, daca nu iti place geografia. E mai usoara.
Si la fel, daca e istorie, invata in a 12a bine, ca din aia dai bac.
Daca esti pe mate. Sa o prinzi din mers.
E la fel de bine la ambele. Dar e altceva daca faci un teoretic.si nu un tehnic.
Daca vrei insa sa bati cuie, pui acoperis pe casa, lucru de santier etc. Adica MESERIE. du te acolo.

Insa daca vrei sa faci un domeniu. Sa fii arhivist, sa lucrezi la muzeu. Sa fii orice vrei, dar sa lucrezi de la birou, cu capul. Recomand teoretic.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Aretha):

Sunt la liceu de profil tehnic < electromecanic > si trebuie sa dau bacul obligatoriu la Fizica cu care nu sunt prieten deloc...

| claudiad a răspuns:

Cu scoala profesionala in Romania, vei ajunge muncitor in fabrici si uzine si vei munci pe branci toata viata pentru un salariu de nimic. In primul rand ca liceul si bacul sunt niste glume proaste. Va sperie profii aiurea. Am luat in a12-a meditatii la romana si mate tot anul, o data pe saptamana ca sa realizez ca a fost degeaba, chiar nu aveam nevoie de mai mult de o luna de invatat. La romana, referatele le-am invatat in decursul ultimei luni, la bio am invatat o zi inainte de bac si notele au fost: mate 9, 05 romana 9, 75 si bio 9, 80. Profesorii va sperie aiurea cu bacu, in loc sa va incurajeze si sa va spuna adevarul. Liceul este usor, eu am fost la unul dintre cele mai bune licee din Timisoara (top 3) si nu aveam nici un stres, chiuleam cat voiam, nu te pica nimeni nici o materie, cu minimul de invatat treceai cu note mari. Deci chiar nu are rost sa renunti la liceu si mai departe la o facultate pentru scoala profesionala. Crede-ma ca in a9-a si eu eram convinsa ca pic bacul cel putin la mate, si uite ca a fost o mare tampenie. Am iesit de acolo uimita de cat de usor a putut fi, si frustrata ca profii ne-au speriat in ultimul hal 4 ani de zile pentru nimic. Pici bacul numai daca chiar esti paralel, nu stii sa scrii, nu stii sa citesti, nu ai invatat absolut nimic. Cea mai proasta de la mine din clasa l-a luat cu 7 si ceva, deci nu va mai stresati atat cu el.

| Versmuzica a răspuns:

Meseriile se cauta in ziua de azi, tu va exact ce crezi. Nu te lasa influentat de nimeni. Alege ce iti e bine tie. Bafta