| xNuiiDeTiinex a întrebat:

Heiii TPU, am si eu cateva intrebari:
1.Voi credeti in vise?
2. Oare inseamna vreo ceva cand visezi anumite chestii?
3.Visurile au legatura cu realitatea?
4.Ce inseamna cand visez ca ma impac si ma sarut cu fostul prieten?
Va rog, fara raspunsuri rautacioase :* apropo, scuzati categoria

Răspuns Câştigător
| MihaiN a răspuns:

Am citit raspunsurile de aici si toate sunt slabute (sunt student la psihologie si cam toate raspunsurile contin si cate un sambure de adevar, dar si absurditati).Visele pot avea mai multe semnificatii (dar nu cum sunt aberatiile alea cu interpretarile viselor sau alte nonsensuri). Visele ne arata uneori dorinte pe care le avem, dar de care nu ne dam seama (de ex. daca iti doresti sa joci fotbal la o echipa poti visa asta), alteori unele temeri pe care le avem (poti visa ca te musca un caine). Uneori, sunt oameni sau lucruri la care ne-am gandit foarte mult in ultima perioada, alteori sunt lucruri care ne-au ramas intiparite in minte (o imagine, un om pe care l-am vazut pe strada etc.). Unele lucruri din vise sunt si haotice, dar asta nu inseamna ca mereu visele sunt haotice.Ele ne pot spune cate ceva, dar trebuie sa ne punem intrebarea "ce pot insemna ele pentru noi?" De multe ori nu inseamna mai nimic, insa uneori pot avea o semnificatie. Faptul ca visezi ca te impaci cu fostul prieten poate fi o dorinta a ta, mai mult sau mai putin constienta.

| zahy a răspuns (pentru MihaiN):

Faptul ca se inpaca cu fostul. iti explic eu care e adevaru dar nu e 100%. ea a visat asta pentru ca isi doreste sa traiasca din nou acele momente iar a trait acele momente in vis. Dar poate fi si real visu ceea ce va urma in vitor. dar la aceste lucruri le poti zice doar tu cel care visezi. e vorba cat de clar a fost visu. daca ai visa din trecut e clar ca nu e adevarat si e doar un vis aparut din cauza ca asta ai vrut. Dar de multeori aceste vise neadevarate comunica prin telepatie cu persoana iar cand tu ai un astfel de vis si acel actor din visu tau va avea un astfel de vis. visele adevarate le simptim ca sunt adevarate si sunt niste vise clare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zahy):

Ai incercat vreodata sa iti bei propria urina, ca cei din MISA? Eu zic sa incerci, vestea buna este ca in cazul tau lucrurile se pot doar imbunatati, mai dezorientat decat esti deja e foarte greu sa ajungi.

14 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În timpul somnului trupul se odihnește, creierul se odihnește dar totuși acesta lucrează.
Visele sînt o emanație a muncii creierului în timpul somnului dirijată de anumiți stimuli externi apropiați sau de anumite activități sau gîndiri avute nu cu mult timp înainte în perioada de nesomn.
Toată explicația trebuie redusă la faptul că creierul gîndește dar mai relaxat decît în timpul nesomnului și sub impriul acestor stimuli pe care i-am enumerat mai sus.
Restul sînt doar gogoși pentru naivi.

| OoBunnyoO a răspuns:

1. Nu, sunt doar niste produse ale subconstientului.
2. Nu, in cel mai bun caz, iti pot spune o realitate pe care nu vrei sa o recunosti. Atat. Un caine nu semnifica un prieten, iar un sarpe un dusman ori mai stiu eu, altceva. Dictionarele de vise sunt niste aiuerli, iar seminificatiile viselor sunt pur individuale.
Apropo, pluralul corect la "vis" in contextul tau, este "vise", nu "visuri". "Visurile" se refera la aspiratii.
4. Probabil ca inca mai tii la fostul si undeva in adancul tau, inca iti mai doresti sa te impaci cu el. Ori iti este dor de vremurile petrecute cu el.

| xNuiiDeTiinex explică (pentru OoBunnyoO):

In legatura cu pluralul de la "vis", ai dreptate. Dar intrebarile astea le-am scris aseara si eram obosita si abia dupa ce am trimis am recitit. Dar nu stiu cum sa modific. :*

| zahy a răspuns:

Visurile sunt de mai multe categori.
atunci cand te preseaza o intrebare o realitate din cauza energiei depuse pe aflarea intrebari e posibil sa visezi rezolvarea (raspunsu ). sunt vise care ne arata unde am gresit si ce ne rezuma vitorul, dar acestea trebuiesc decodificate sa zic asa. daca visezi seara de seara e bine sa notezi cum te trezesti iar dupa cateva seri vei face legatura nla vise, ceea ce esti avertizat in vise. visele fac parte din intrebarile noastre. iar intrebarile noastre fac parte din realitate. asa ca DA visele sunt reale. putem visa cudateni din cauza ca starile noastre emotionale au fost afectate inaintea somnului. gend filmele, daca vizionezi filme inaintea somnului iti poate crea vise false, adica o continuare a filmului in realitatea creierului tau, si nu are deaface cu realitatea. daca inaintea somnului meditezi unpic bei 2 pahare de apa plata, meditatia este sa te gandesti la ceea ce ai de facut ziua urmatoare si pe vitor. vei avea vise despre cum poti rezolva acele probleme din meditatie. asta este cea mai des facuta desi pana vei reusi sa ai la fiecare meditatie si un raspuns poate sa dureze iar claritatea visului este... dar fuctioneaza de fiecaredata. ca nu iti poti da seama ceea ce a insemnat visu nu este o problema, scrie visu pe voaie si in scurt timp vei avea si raspunsu. fa asta seara de seara mediteaza. vizualizeaza problema gandeste-te ce vei face in vitor daca rezolvi acele probleme. pune cat mai multe intrebari in meditatie timp de 3 seri. pui aceleasi intrebari. meditatia poate sa fie intre 5 si 10 minute. cu acelasi intrebari timp de 3 seri. iar raspunsurile vor veni si elimini intrebarile si adaugi intrebari odata primite. iar viata ta se va schimba total. daca nu prea ai vise schimba ora de trezire gen te trezesti de obicei la ora 9 daca nu iti amintesti nici un vis. urmatoarea zi trezeste-te la 8:50 daca nici la aceasta ora nu iti amitesti visu. trezeste-te la 8:40 daca nu ai trezeste-te la 9:10 daca nu iti amintesti visu este cam obligatoriu ca la 8:30 sa iti amintesti visu este vorba de 40 minute in caqre cand un om se trezeste nu isi aminteste nimic. poti sa dormi cate 2 ore sau 2:30 faci o trezire iti notezi visu si adormi din nou. Nu pot zice cu exactitate orele astea le descoperi tu. daca folosesti o data ce descoperi ora in care iti amintesti visele e clara si tot tipul poti sa nte trezesti exact la ora in care iti amintesti visu. noi intro noapte avem mai multe visuri avem cam 4 visuri pe noapte. multi oameni folosesc aceasta metoda isi afla orele si se trezeste exact cand se termin visele este totul calculat suntem niste roboti. nu iti pot explica exact dar poti sa citesti despre pragurile pe care le trecem in timpul somnului am sa caut pe google si revin cu un raspuns la ceea ce am scris acuma

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Uite aici nu am gasit ceea ce cautam ca acolo explica exact dar merge prost netu.
http://perfecte.md/......99371.html

si uite si de la wiki
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis.

si da visele sunt rezultatul intr-adevar a subcostientului. dar eu care am citit atata despre subcostient iti garantez ca este adevarat visu daca este un is programat. adica cu meditati. bun sa mai scriu un roman. care e faza tu partea stanga a creierului cea costienta pui intrebari. intrebarile si inplanteaza in subcostient iar subcostientul cauta rezolvari la intrebarile tale el niciodata nu va ezita sa iti raspunda atata timp cat intrebarile sunt inplantate bine (meditatie) subcostientu partea cenusie lucreaza in totalitate cu partea dreapta a creierului acea parte care este creativitatea imaginatia etc. el poate in timpul somnului sa creze realitatea THE SICRET asta este secretul meditatia. de aia sunt oameni nebuni pe pamant ca ei nu folosesc partea stanga a creierului ( putem zice EGO ) el traieste in emisfera dreapta, adica intro lume imaginara, adica toata lumea e imaginara, e vorma cum concepem noi cum ne este inplantat de mediu inconjurator. o mica paranteza pe pachetele de tigari sunt acele poze socante veti vedea in urmatori 20 ani cati oameni vor muri din cauza la fumat pentru ca acea imagine ma schimba corpu fumatorului, adica ne inplanteaza in subcostient ca daca fumam vom pati ca in acea imagine, si asta vom pati. deci visele sunt raspunsurile subcostientului la intrebarile noastre la gandurile noastre. atata timp cat avem niste intrebari clare vom primi vise reale atata timp cat vizionam un film avem vise nereale. totul depinde de noi, daca vrem sa visam ceva real sau daca vrem sa visam ceva nereal. ceea ce inplantam dealungu zilei primim raspuns in somn. cosmaru este o trauma in timpu zilei care a afectat starea emotionala puternic. adica cand va certati cu persoana draga e foarte probabil ca noaptea sa aveti cosmaruri. inainte de a ne baga la somn trebuie sa bem apa si sa lasam creieru o ora sa se pregateasca de somn. daca ii oferim aceasta pastila pregatirea de somn, viata noastra se va schimba total. iar toate gandurile noastre se pot materializa, lasam visurile sa ne ofere materializarea. dupa cum ai mai citit despre visuri ca au legatura cu realitatea asta inseamna ca are legatura si cu materializarea :) acesta este acel secret care acum este la moda. meditatie si pregatirea corpului, creierului de refacere in timpul somnului. daca vreti sa faceti un test sa vedeti daca am dreptate ramaneti 24 ore treji pregatitiva o ora de somn * nu pe PC) pur si simplu stati o ora iar inainte sa adormiti puneti-va intrebari la care vreti un raspuns. dormiti 2 sau 2:30 si trezitiva veti observa ca va puteti continua o noua zi cu multa energie acumulata doar in 2 ore de odihna si asta doar ca ati pregatit corpul de somn, ca nu a fost bombardat cu informati. si atunci cand veti face acest test ganditi-va ca dupa 24 de ore cat de mare a fost oboseala iar doar 2 ore de somn au fost suficiente pentru o noua zi cangditiva cat de mult conteaza la 7 ore.

| zahy a răspuns:

"Cei mai multi psihologi considera faptul ca limita între constiinta si inconstient o reprezinta chiar subconstientul, capabil în permanenta sa actualizeze informatiile si deprinderile necesare desfasurarii activitatii de zi cu zi. De obicei, omul se foloseste fara a-si da seama de subconstient pentru a se integra corespunzator în societate. În acest caz, rolul jucat de subconstient este asemanator cu o banda magnetica pe care se înregistreaza ceea ce gândeste."

http://www.descopera.org/subconstientul/

daca citim despre subcostient, aflam de fapt ca el este cel care ne aduce zi de zi prezentru. subcostientu este rezultatu gandurilor noastre dorintelor noastre. el stie tot si odata ce inplantam informati corecte el va sti sa ne raspunda. dar problema e ca subcostientu nostru e unpic racit din cauza, masmedia, ne inplanteaza multe lucruri iar cand vrem sa obtinem ceva trebuie sa ne chinuim. cum sunt scrise multe articole despre subcostient " creieru este exact ca un vaport costientu (comandatu) da indicati la motoristi (subcostinet) in ce directie sa mearga. daca comandantu (costient) da informati gresite, motoristi (subcostientu) va face vaporu sa se scufunde. asta este realitatea noi trimitem dorinte scopuri pentru viata noastra dar subcostientu nu mai stie ceea ce trebuie sa faca pentru ca este bombardat de masmedia, atunci cand facem meditati ajutam subcostientu sa stie ce vrem noi de fapt. atata timp cat subcostientu este cel care ne poarta realitatea zi de zi asa si in timpul somnului ne ofera realitatea intrebarilor noastre si pe ce drumuri trebuie sa urmam. dar ca visele sa fie reale trebuie meditatie. pentru a scapa de masmedia.

| diaac a răspuns:

Ce cred eu despre vise este ca ele ne arata exact ce gandim si simtim noi, pentru ca noi suntem (involuntar si inconstient) autorii viselor noastre. Nu cred in nicio interpretare care asociaza anumite simboluri cu asa-zise sensuri si nici nu cred ca un vis similar, visat de doua persoane, inseamna neaparat ceva asemanator. Din experienta, am observat ca visele pot avea semnificatii personale foarte puternice (probabil de asta si tendinta de a le interpreta) si cel mai bine tind sa fie interpretate de cel sau cea care le-a visat.

| xNuiiDeTiinex explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri ♥ va pup :*

| Confucius a răspuns:

1. Visele sunt o proectie a mintii noastre. Ele ne arată ceea ce subconstientul nostru gandeste.
2.Da, inseamnda ca te gandesti intens la ele.
3. Asa cum am mai spus si la intrebarea numarul 1 ele sunt generate de ceea ce gandim noi, deci in concluzie da, au legatura si cu realitatea (cu exceptia viselor cu, cai verzi pe pereti).
4. Daca asta visezi se poate să il mai iubesti incă. Sau poate sunt doar amintiri din vremurile voastre bune, de cînd erati impreună.

| Happy26 a răspuns:

Pai o sa-ti raspund la toate intrebarile pe baza unei banuieli:
De multe ori s-a intamplat sa mi se intample sau sa aflu ca li s-a intamplat multor persoane ceea ce au visat, dar..eu unu asi crede ca e doar o coincidenta si ca lumea reala ti-o faci cum vrei tu nu cum visezi...deci sfatul meu in legatura cu intrebarea a 4 este sa faci ce crezi tu.