| Deea092 a întrebat:

Helău tuturor! Deci am o problemă destul de serioasă legată de şcoală şi probabil va fi destul de lungă. Am rămas corigentă la matematică pe al doilea semestru. Adevărul este că sunt puţin dezamăgită de mine, dar până la urmă sunt sigură că ştiu mult mai multă matematică decât colegii mei care au media 6 şi merg la ore la profesoara de matematică care îmi este de asemenea dirigintă. Evident, nu recunoaşte că dă ore şi de fiecare dată când un părinte vine la şcoală şi spune că nu este corect să de-a ore după şcoală doar copiilor pe care îi preferă mai mult ( şi care au bani, îi cumpără flori, îi oferă cadouri etc ), ea se scuză că niciodată nu a dat ore niciunui copil din clasă. Chiar dacă după şcoală vreo 7 colegi spun că merg la ore, ea minte de dă pe-afară. În fine. După cum am spus, m-a lăsat corigentă iar la toamnă v-a trebuii să mă duc să dau testul de corigenţă. După câte am aflat, înainte să mergem la corigenţă ea o să ne cheme pentru o săptămână - două la şcoală să recapituleze materia şcolară cu cei care au rămas. Însă această doamnă nu vrea. laughing A spus că ea a predat pentru toată lumea la momentul respectiv şi toată lumea ar fi trebuit să înţeleagă... Mama a sunat-o şi a întrebat-o pe dânsa când trebuie mers, cu cine o să dăm testul, din ce o să-l dăm şi aşa mai departe. Ăsta a fost răspunsul ei : "nu sunt sigură când se v-a da corigenţa, o să o dea cu mine şi cu alţi doi profesori iar ei v-a trebuii să înveţe toată materia de anul acesta. Nu mai pot vorbii, sunt ocupată. La revedere. " şi a închis telefonul... Ce aş putea face în privinţa asta? Este clar că ceva are. Cu mine, cu alţi colegi. Poate are ceva şi cu capul, nu înţeleg. Anul viitor nu ştiu ce va fi. Dacă m-a lasat o dată sigur mă mai lasă. Chiar încerc să învăţ pe cât se poate la matematică dar se pare că nu e de ajuns şi din ce predă, nu pot să înţeleg aproape nimic. Pot învăţa definiţiile şi formulele mota-mo dar degeaba le învăţ să ştiu cuvânt cu cuvânt din minte dacă atunci când îmi dă o problemă şi trebuie să o rezolv mă uit ca proasta şi nu ştiu să fac nimic. La ore nu vreau să mă duc pentru că doar îi pun pe ai mei să cheltuie bani şi de asta am profesor. să îmi explice că de asta îşi ia banii. Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

La școală, cam trebuie mers pe principiul 'capul plecat sabia nu-l taie', din nefericire. Știu că nu ne place, dar asta e. Sau mai e unul: fă-te frate cu dracu' până treci lacu'. Dacă profesoara simte că n-o agreezi, că o critici (simte asta după gesturi, după priviri sau chiar după ceea ce îi zici), îți va crea mereu necazuri. Dacă părinții fac o reclamație la inspectorat sau la direcțiune, nu știi ce se poate întâmpla, ce relații are ea cu ăia de acolo, corupția încă domină sistemul. Încearcă să I te faci plăcută cumva (respectuoasă, sfioasă...).

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu mă întreb cum ai trecut clasa la română, pentru că, după felul cum scrii românește, nota 4 mi se pare o notă mare.
Și, dacă nu te duci la școală, cum vrei să știi, cum poți avea pretenția să treci clasa?
Citeam în regulamentul examenului de anul trecut ( de la a VIII-a la a IX-a)că, din cele 12 puncte, 5 sunt pentru ortografie și punctuație.
La tine acest capitol e dezastruos.
Nu știu cum de profesorii tăi nu văd acest lucru?
Ne supui atenției niște ale tale probleme ca și cum altcineva e de vină că tu nu știi la matematică și ne întrebi pe noi ce să faci.
Singurul răspuns logic este : să înveți!

| AvalohAlyn a răspuns:

Inveti,iti dai corigenta, o iei si te transferi la alta clasa sau alt liceu ca sca scapi de ea.Iar pe viitor trebuie sa alegi un profil uman la liceu(filologie sau stiinte sociale), unde nu prea se face matematica.
Nu prea ai ce sa faci altceva.din cate am inteles meditatiile sunt legale si nu-i face nimeni nimic pentru asta. Poti vorbi cu directorul, sa faci o reclamatie dar cred ca nu se va intampla nimic.Singura solutie e transferul dupa corigenta, asta daca vrei sa scapi de profesoara asta.
Scuze ca nu am avut un raspuns mai bun, doar mi-am dat parerea.Succes

| neutrino a răspuns:

Daca adevarul este acesta, nu trebuie decat sa-i expuneti directorului scolii nemultumirile voastre.

| Deea092 explică (pentru neutrino):

Sunt destul de bune prietene

| neutrino a răspuns (pentru Deea092):

Exista si un inspectorat scolar.