| TestoasaRoz a întrebat:

Hey...Am inceput de curand sa citesc Romanul Adolescentului Miop si in carte scrie ca ei sunt clasa a6-a straight face nu prea par de clasa a6-a Pa atunci am auzit ca era altfelstraight face Imi puteti spune si mie ce clasa erau...Am vazut ca faceau ore cam de a 7-a sau a 8-a straight facestraight face Pls HElp

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Erau clasa a zecea. Pe vremea aceea faceau 4 clase de scoala elemenatara, dupa care urnau 7 sau 8 de liceu. Si se zicea: clasa intaia de liceu, clasa a doua de liceu, etc.

3 răspunsuri:
| G a răspuns:

Clasele 1-8 de atunci erau echivalentele claselor 5-12 de acum. clasa a 6a e clasa a 10a de acum.

| RXN a răspuns:

Se numerotau altfel clasele acum ceva timp. Ei erau in a6-a liceala, adica a10-a actuala, asta daca nu ma inseala memoria si logica.laughing
Bafta la citit.happy

| ksuper31 a răspuns:

Clasa a 8-a erau... fundita?