| curioasa210 a întrebat:

Hey! Am nevoie de niste activitati extrascolare pentru copii-adolescenti (12-14 ani). M-as bucura enorm daca as primi raspunsurile pana diseara la ora 18-19, cel tarziu ora 20. Multumesc anticipat! (data publicarii-24.07.2017 ora 12:38) {Ma ajuta si raspunsurile date mai tarziu.}
P.s. Dau funda celor care astazi imi dau raspunsul (daca sunt mai multi aleg unul happy )

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Punctul de plecare este intotdeauna ceea ce ne transmite copilul, activitatile spre care manifesta interes, pe care le face cu placere, in care se simte in largul sau. Spre exemplu, copiii care au inclinatii spre latura artistica pot fi orientati spre activitati care sa le permita explorarea acestei laturi, cum ar fi pictura, dans, modelaj, decoratiuni; cei care sunt inclinati spre exprimarea emotiilor si spre a fi expresivi pot fi implicati in activitati de teatru, pantomima, iar cei carora le plac jocurile de istetime, care sunt preocupati de strategii de gandire.Pentru adolescenti exista activitati in care ei se pot implica, insa natura lor este mai degraba orientata spre dezvoltarea lor interioara, spre introspectie, spre exprimarea nevoilor si conflictelor, spre valorificarea creativitatii si originalitatii.Activitati pentru acestia pot fi: vizitele la muzee, expoziţii, monumente şi locuri istorice, case memoriale, activitati sportive, dans, baschet, fotbal, karate sau inot, ateliere de teatru și improvizație cu actori de la cele mai importante teatre din București, experimente fizice și chimice neconvenționale, lecții de street dance, vizite la ferme și fabrici de producție, ateliere de ecologie, dar și lecții unice de muzică. Poti chiar sa-i intrebi pe acestia ce vor sa faca...Meriti"a doua sansa"

16 răspunsuri:
| Michaella004 a răspuns:

Activități extrașcolare sunt foarte multe. Depinde in ce domeniu esti pasionată. Sunt foarte multe genuri de sport, cercuri de desen, croșetat, dans sau grupuri de dezbateri. Mult succes

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind fetita iti recomand:
- joaca de-a mama si tata cu papusile, in casa sau in curte
- joaca de-a cumparaturile
- joaca de-a plaja
- citit carti de aventura, sau povesti
- jucati carti cu prietenele
- privit un film: Frozen, de exemplu

| curioasa210 explică (pentru Michaella004):

Din toate. Noi suntem genul ala de oameni care incearca aprape totul.

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns.

| Diamantul17 a răspuns:

Salutare!
- citit
- jocuri de carti, remi
- sudoku, integrame
- monopoly
- sport in aer liber
- inot

| Michaella004 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuza-mă, dar la 12 ani mintea unui copil ar trebui sa fie putin mai dezvoltată din a se juca cu mama si tata de-a cumparaturile sau cu păpușile

| curioasa210 explică (pentru Michaella004):

La asta m-am gandit si eu. Dar, exsista si persoane de 14-15 ani care se joaca cu papusile/de-a mama si de- tata, etc si nu sunt pshihopate. Pace!

| curioasa210 explică (pentru Diamantul17):

Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Michaella004):

Nu-i rau in a te juca cu papausile si a fii copil la 12 ani, pentru ca practic asta este, un copilas care inca se joaca cu jucarii.

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Da! Eu ma mai joc, dar la ce vremuri sunt cum, joaca cu papusile este o prostie (NU este parerea mea personala). Tehnologia a acoperit tot! Multumesc oricum!

| Violleta2022 a răspuns (pentru curioasa210):

Joaca cu papusile nu este o prostie, dimpotriva, este un joaca educationala perfecta pentru fetite.
Din pacate, fetitelor din ziua de azi le intra in cap ca-s mai mari decat sunt in realitate si se vor a fii sexi si sa aarte incorect precum adultii.
Totusi, un copil de 11-12 ani, inca se joaca cu papusile si inca are dragan la ele, indiferent de ce spui tu, chiar daca nu se recunoaste in public.

| Mrfear a răspuns (pentru Michaella004):

Un copil de 12 ani se poate juca cu papusile.Eu ma mai joc si am 13 ani nu 12, dar rar :/

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Eu inca ma mai joc. Persoanele carora le-am zis (colegi, amici) Au zis ca e o prostie. Pace

| curioasa210 explică (pentru Mrfear):

Ok! Pace! Merci!

| Violleta2022 a răspuns (pentru curioasa210):

Colegii si prietenii carora le spui ca te mai joci cu papusile, iti spun ca-i o prostie de jena, dar sunt convinsa ca si ele se joaca acasa, pe ascuns cu papusile, dar le este rusine sa recunoasca.
CE dumnezeu, am nepotelele surorilor... si le vad.
Sa vezi cum fug si se ascund cand le vad, de multe ori mergeam neanuntata la ele si erau in toi cu joaca, iar cand le vedeam, radeau si fugeau sa le ascunda, ori spuneau ca tocmai faceau ordine si de gandeau sa puna papusile in cutii, ca oricum nu se mai joaca cu ele, fiindca au crescut.
Nu-i rau in a fii copil cat mai multi ani, este bine sa fii copilaros, sa simtii ca te bucuri de viata.

| curioasa210 explică (pentru Violleta2022):

Ma bucur sa aud!