| anonim_4396 a întrebat:

Hey lume,

Ce parere ati avea daca absolut toate notele pe care le primesc elevii, din clasa a I-a pana in clasa a XII-a, ar deveni confidentiale?

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Ca să explic părerea mea... notele ar trebui să fie într-un format digital, să le poată vedea oricând și părinții. Dacă notele nu relevă prestația elevului, se pot contesta, dacă profesorul abuzează, se pot face reclamații.
Ar dispărea interesul infect pentru notele colegilor, dorința de comparare cu ceilalți din punct de vedere a notelor, ura și ciuda create din cauza unui punctaj.

90 răspunsuri:
| Gabryel85 a răspuns:

Nu-mi place ideea. Ar trebui să rămână în continuare vizibile. Asta e lipsă de transparență, care poate duce lejer la fraude.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Gabryel85):

Cine s-ar mai obosi sa copieze daca notele ar fi confidentiale?

| Catrice a răspuns:

Nașpa.
Lasă să știe lumea ca ai luat 5, 99 la bachee hee

| Anuket a răspuns:

Ar fi perfect.

| Gabryel85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ăia care nu vor să pice bacul. Ce contează că e confidențial, dacă ai luat 2, 50 și nu te ajută la nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Am luat peste 9 la bac. Imi pare rau ca tie iti mai lipsea asa putin sa il treci sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Gabryel85):

Eu vorbesc de notele din toti cei 12 ani de scoala, nu de bac. Pe care apropo, l-am luat din prima, fara meditatii, fara copiat si cu o nota mare.

| Gabryel85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta zic și eu. La fel am luat și eu bac-ul. Lasă că puțină transparență nu strică.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu se va intampla niciodata, pentru ca se mizeaza pe rusine, cand copilul ia o nota proasta si clasa stie, a doua oara pune mana si invata sa nu mai fie facut de rusine in fata la toti copii.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cine s-ar mai obosi sa copieze daca notele ar fi confidentiale?"

Chiar daca notele ar fi confidentiale tot ar trebui sa obtii nota de trecere. Prin urmare, ar copia cam aceiasi oameni care copiaza si acum. Adica in special elevii care se zbat sa ia nota de trecere.

Iar faptul ca notele sunt confidentiale nu te-ar ajuta cu absolut nimic mai departe in viata. Oricum angajatorii iti vor testa cunostintele inainte sa te angajeze, chiar daca notele tale sunt confidentiale sau nu.

Asadar, de cine vrei sa ascunzi notele si cu ce te-ar ajuta asta? De parinti oricum nu ai avea cum sa le ascunzi, pentru ca parintii au dreptul sa afle aceste informatii despre copilul lor minor, nu se poate invoca nici o confidentialitate in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Eu am terminat de mult scoala.

Nu stiu de ce presupui ca ar vrea cineva sa ascunda ceva. Nu am zis sa nu afle parintii notele, din contra, chiar ma gandeam mai devreme ca ar trebuie sa stie 4 persoane de nota unui elev: elevul (bineinteles), profesorul si parintii elevului. Dar atat. 4 persoane, nu 30.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Asa este. Plus ca unul dintre avantaje ar fi si disparitia "bisericutelor". Copiii nu s-ar mai grupa/imprieteni in functie de niste note. Aia cu 9 si 10 intr-o bisericuta si aia cu note medii in alta bisericuta si tot asa. Ar fi mai uniti.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spui "sa nu stie 30 de persoane", te referi la colegii de clasa?

Atata timp cat inveti in cadrul unei clase, este foarte important ca fiecare elev sa aiba un termen de comparatie a rezultatelor sale si sa stie unde se pozitioneaza. Ar fi absurd ca notele sa fie confidentiale si niciun elev sa nu stie daca este un elev bun sau prost.

Cum ar fi ca la Jocurile Olimpice sa nu se publice niciun rezultat, si fiecare sportiv sa-si primeasca rezultatul intr-un plic confidential?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În loc să ne gândim cum să facem programa utilă, interactivă, să aibă toată lumea un minim de cultură generală, protejăm leneșii și proștii.
Lasă că notele creează puțin spirit competitiv între elevii normali, leneșilor incoruptibili poți să le treci notele și-n frunte că oricum nu le pasă.
Notele nu te ajută decât dacă vrei o diplomă în plus, o bursă, sau să intri la o facultate ok, nu văd niciun motiv pentru care le-ai ascunde.
Urmează să ne întrebi dacă matematica e rasistă? laughing)))

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Bisericuțe s-ar crea oricum, eu am prins chestia cu GDPR-ul în facultate, nu știam ce note aveau colegele, dar tot eram superdezbinați. Crezi că e greu să-ți dai seama că ăia care stau în prima bancă și sunt foarte activi la ore au note mari? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Scoala nu e un concurs...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Na,asta e, bine ca m-au primit aia la facultate cu diploma falsahee hee
Știi cum e aia cu lauda de sine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Nu e lauda, e raspunsul meu la presupunerile tale nejustificate.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns (pentru Hyacinth):

Foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti nascuta dupa 2000?

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoala este locul care trebuie sa te pregateasca pentru viata. Iar in viata vei concura cu alti oameni, fie ca vrei, fie ca nu.

Cu cat ai o imagine mai clara si mai realista asupra nivelului tau relativ la alti oameni, cu atat ai sanse mai mari sa alegi luptele in care ai sorti de izbanda.

Daca nu ai idee unde te pozitionezi, ai mari sanse sa pierzi vreo zece ani din viata incercand lucruri complet nepotrivite care nu duc nicaieri.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

E na nejustificate...numa ăștia cu note sub 8 nu vor să-și publice notele.

| BursucDinCluj a răspuns (pentru Violleta2022):

Auzi ce vorbe pfaa. Vrei sa zici ca tu ai fost "facuta de rusine" in fata clasei cand ai luat o nota mica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Complet de acord. Asta nu ar mai stârni sentimente de inferioritate și chiar invidie în rândul elevilor.

| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca notele tale sunt jaf. Iti este teama de ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Trec anul 3 la facultate. Ce naiba e cu asemenea afirmatii? Notele mele sunt jaf? De unde pana unde? Asta ai dedus tu din intrebarea mea? Doamne fereste!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta s-a inteles din intrebarea ta. Ai luat foc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Asta ai vrut tu sa intelegi. Tragi concluzii aiurea, culmea, despre un om care la anul termina si facultatea.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care om?