| thedream a întrebat:

Hey! Sunt clasa a8-a si am de ales intre filologie si mate-info intensiv engleza. Ce mi-ati recomanda voi? Care sunt avantajele si dezavantajele fiecarei sectii in parte?

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Eu sunt la filo,dar voi incerca sa fiu impartial adica sa nu avantajez niciunul dintre profiluri.
La mate-info trebuie sa faci fata la mate,fizica,chimie, bio, informatica si mai ai si celelalte obiecte gen geografie, franceza, istorie la care nu se lasa asa usor profii.La filo sunt eu si e plictiseala mare,bine ca termin.E usor. Daca nu le ai cu stiintele reale gen mate sau chimie, nu te du la mate-info te vei chinui toti anii si vei sta cu frica, aoleu, daca ma scoate la tabla la mate etc?
Valoric, aproape intotdeauna clasele de mate-info sunt mai bune decat cele de filo.La filo sunt 5-6 mai seriosi, restul asa si asa pe cand la mate-info concurenta e mai mare, iar elevii sunt mai bine pregatiti. Oriunde te-ai duce important e sa-ti vezi de treaba si sa fii serios/ioasa.Bafta! happy

2 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Asta depinde de inclinatiile tale. La ce esti mai bun? La limbi straine, istorie, alea alea? Sau la stiintele exacte ca matematica, fizica, chimia?
Avantaje si dezavantaje sunt in ambele cazuri, mai multe sau mai putine, iar asta din nou, e in functie de ce`ti place tie/la ce esti mai bun.
La filo, de exemplu, trebuie sa citesti mult ca sa te descurci la teste/teze si dai teza la latina care nu e foarte usoara (desi faci doar o ora pe saptamana), iar asta pe unii ii mai pune pe ganduri.
Daca nu le ai cu matematica, ia`ti adio de la mate-info ca mai mult te stresezi. Deci da, depinde de tine unde iti va fi mai bine.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Depinde de ce iti place.Eu ti-as recomanda filologia pentru ca e mai usoara si nu dai teza la mate.