| Maria_Adina_2000 a întrebat:

Hey! Sunt in clasa a 8 a si urmeaza sa ma inscriu la liceu. Ce sa aleg intre filologie si stiinte ale naturii?

4 răspunsuri:
| annakarenina a răspuns:

Depinde de ceea ce iti doresti si de ceea ce iti place mai mult. Daca iti plac mai mult romana, limbile straine si istoria, cel mai bine ar fi sa alegi filologia. Daca iti plac chimia, fizica si biologia, cel mai bine ar fi sa alegi stiinte ale naturii. Ambele iti pot oferi diverse oportunitati, insa vezi daca preferi latura umanista sau pe cea stiintifica, fii sigura de alegerea ta, analizand toate circumstantele in profunzime. Spre exemplu, dupa ce termini filologia, poti continua cu dreptul, istoria sau limbile straine; dupa stiinte ale naturii, poti continua cu medicina, biologie (foarte interesanta este cea marina daca doresti sa pleci in afara), chimie sau fizica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să faci ceva legat de limbi? filo.
Vrei să faci ceva legat de materiile reale/medicină/farmaceutică sau alte din astea? științele naturii.
Vrei să nu faci mai nimic 4 ani și să înveți vreo câteva chestii în diferite limbi? filo.
Vrei să știi ceva după ce termini liceul și în același timp să depui puțin efort pentru asta? științele naturii.
Cred că tu știi mai multe despre ce vrei să faci în viitor decât noi.

| madymeow a răspuns:

Filologia este un profil care iti permite sa participi la multe activitati extra curriculare, fapt ce te poate ajuta sa te dezvolti mai mult pe tine ca persoana, in loc sa iti testezi memoria cu cate notiuni poate toci, care oricum nu sunt aceleasi necesare pentru examenul de admitere la facultatea de medicina, spre exemplu.

| Maria_Adina_2000 explică:

Cum adica biologie marina?