| DJohnny a întrebat:

Am o intrebare care tare ma apasa... De ce Abraham Lincoln este atat de popular avand in vedere ca este al 16-lea presedinte, nici macar in primii 10 nu se afla. Ce a facut el de este mai celebru ca aproape toti presedintii Americii?

7 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

A schimbat multe, cea mai importanta fiind abolirea sclaviei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru numarul de ordine este el apreciat. Dar, a abolit sclavia si a avut un rol major in unificarea SUA.

| MCG a răspuns:

A fost printre primii cei mai mediatizati presedinti ai americii!

| Teo4ro a răspuns:

A alungat sclavia...

| Ellie01 a răspuns:

A castigat usor admiratia oamenilor prin faptele sale eroice, fiind supranumit si Abe cel Cinstit sau Onestul Abe, doua trasaturi care au castigat inima poporului american.

| faringosept a răspuns:

In timpul mandatului lui Abraham Lincoln a izbucnit razboiul de secesiune, pozitia presedintelui fiind pentru abolirea sclaviei negrilor, fapt ce a dus la asasinarea lui.

| Imp5k a răspuns:

De cand este celebru? Eu n-am mai auzit de Abraham Lincoln asta...