| TheMyZone a întrebat:

As avea nevoie de un sfat de la voi...Ei bine, profesorii de la scoala mea ne injura mai mereu, iar unul dintre ei are ceva cu mine. Eu le-am explicat parintilor asta dar ei ma obliga sa merg in continuare la acea scoala.

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Educația are un rol extrem de important în viața fiecărui om, de aceea este necesar să mergi în continuare la școală. Din păcate, drumurile noastre nu sunt pavate doar cu fericire, bucurie, împlinire; mai avem parte și de întâmplări mai puțin plăcute, trebuie să avem și anti-modele. Când respectivele cadre didactice folosesc acel gen de limbaj, gândește-te că fix așa nu ți-ai dori să fii tu, că tu o să fii altfel, o să fii mai bun de atât și chiar dacă ești copil, din acest punct de vedere le vei fi net superior. Spune-ți asta mereu în gând, încearcă singur(ă) să te încurajezi.
Pe viitor te vei bucura că ai întâlnit și genul acesta de persoane, pentru că întâmplările negative sunt cele care te întăresc, te fac să vezi lumea cu alți ochi. Dacă mediul ar fi perfect, doar cu oameni ok, ai putea crește cu impresia că toți sunt așa și e mai bine să te „călești" de pe acum, să observi cum sunt oamenii cu adevărat.
A nu se înțelege că încurajez comportamentul acelor profesori, întrucât e un comportament sub orice critică, dar întotdeauna e bine să vezi partea plină a paharului. Dacă într-adevăr este foarte deranjant comportamentul lor, vorbește cu părinții tăi, explică-le exact prin ce treci, ce simți și adu în discuție transferul la o altă școală.

| Caro34 a răspuns:

Doar pentru un tacanit, nu vrei sa-i parasesti pe toti! Gandeste-te ca acolo sunt: prietenii tai, colegi de suflet, te-ai obisnuit cu locul si scoala etc. Pe profesorul tacanit il poti ignora pur si simplu - ii vb. frumos insa te detasezi de ceea ce el face. Ar mai fi o idee insa depinde de tine, daca ai curaj: mergi pana la directorul scolii, ceri o audienta la el si ii zici tot ce ai pe suflet. Spui ca astfel nu poti invata si a injura face parte din limbajul taranilor si nu a unui model de urmat, cum scrie in carti. Daca nu te asculta poti face o plangere scrisa la Inspectoratul Scolar cu nr. de inregistrare si primesti raspuns acasa insa va sti si proful respectiv fiindca-i anuntat! Numai bine!