| zuzyalecsutza a întrebat:

cine imi spune si mie ce inseamna... la mate sad sa apartina lui Z si respectiv lui N

va rog!

FUNDITA :3

Răspuns Câştigător
| Alexxx2014 a răspuns:

Daca ii apartine lui Z ii apartine numerelor rationale adica -1 -342 76 934 adica de la minus infinit la plus infinit; iar daca apartine lui N inseamna numere naturale adica de la 0 la +infinit. Funda?

5 răspunsuri:
| PRamona a răspuns:

Z = multimea numerelor de la - infinit pana la + infinit Ex: -9, -45, -1945, 0, +3,+932, etc. (acestea nu au virgula, nu sunt fractii pur si simplu un nr normal cu un semn in fata + sau - )
N=multimea nr aturale de la 0 la + infinit Ex: 0, 1, 2, 3, 4,...+n

Sper ca te-am ajutat! :*

| stlucian a răspuns:

Un numar sa apartina lui "Z" trebuie sa apartina multimii tuturor numerelor naturale INTREGI de la minus infinit la plus infinit(...-5,-4,-3,-2,-1,0,1,2,3...)iar

ca sa apartina lui "N" trebuie sa apartina multimii tuturor numerelor naturale INTREGI de la 0 la in plus infinit(0, 1,2, 3,4, 5...)

| chitaramea a răspuns:

Numerele care apartin lui z sunt nr cu pulus sau cu minus care nu au virgule sau nu sunt fracti ex 3, -2, etc

| 4Andu a răspuns:

N - multimea nr naturale si din N fac parte toate numere de la 0 pana la + ∞
- cand spui ca un nr face parte din aceasta multime inseamna ca el este pozitiv

Z - multimea nr intregi
- N este inclus in Z, adica toate nr din N sunt si in Z
- spre deosebire de N, Z are si numerele negative de la 0 pana la -∞, adica multimea : { 0, -1,-2,-3...,-n,...-∞)

sper ca te-am ajutat

| stefydragutzica a răspuns:

Z= numere intregi ( etc.-3,-2,-1,0,1,2,3 etc) adica numere fara virgula, fara pi, fara fractie si fara radical. N= multimea numereleor naturale (0, 1,2, 3,4, 5,6, 7,8,9 etc.) adica numere fara semn, fara virgula, fara pi, fara radical, fara fractie