| SportBoy a întrebat:

Mai am un an si trebuie sa decid la ce profil de liceu sa ma duc.
Mie imi place franceza, religia, desenul, educatia tehnologica si cat-de-cat matematica
Nu-mi place romana si istoria
La ce profil ar trebui sa ma duc? Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Skylimit a răspuns:

Imi pare rau dar sistemul nostru educational antic nu te poate ajuta pentru ca ori trebuie sa-ti placa matematica (chimie, biologie, info) ori romana (franceza, engleza, istoria, geografia). Nu putem gasi ceva mixt.

| Sfetnicul a răspuns:

Din ce zici tu aici, mă gândesc să îți sugerez un liceu de arte, urmat de Facultatea de Teologie - specializarea artă sacră. Vei picta icoane și biserici. Treaba asta implică religia, desenul, matematica (calculul proporțiilor de ex), puțină tehnologie. Iar dacă vei picta biserici în străinătate, vei avea nevoie și de limba franceză. Succes!

| ana21maria2001 a răspuns:

Buna! Si eu mai am un an. La tine e cam complicata situatia deoarece nu iti place matematica, deci trebuie sa excluzi profilul de real ca acolo se leaga de matematica si fizica si chimia. Pe de alta parte chiar daca nu iti place romana, din liceu nu vei face gramatica deci va fi mult mai usor la literatura la profil uman, cat despre istorie, si eu tocesc. Dupa parerea mea, alege profilul uman. happy Funda?