| NikkiNicole a întrebat:

sunt foarte stresata. Voi fi clasa 8-a si cel mai mult ma sperie matematica. Nu ma descurc chiar atat de bine...Fac meditatii si culmea ca la meditatii ma pricep dar in clasa imi este frica sa fac singura. Vom avea o profesoara noua,una mai dura, da multe multe teme,ne va scoate la tabla in fiecare zi, etc.
De 3 ani mi-a fost extrem de frica sa ma duc la tabla...pentru ca daca nu stiam ceva colegii incep sa se rada de mine, iar doamna cand vede ca stau ca o statuie la tabla si nu zic nimica striga si ma injura (nu numai pe mine) si ma simt prost.
Vreau ceva sfaturi..cum sa fac sa inteleg matematica mai usor? Si cum sa scap de frica cand ma scoate la tabla si in acelasi timp sa si stiu sa fac exercitiile?!

Va rog ajutati-ma! Dau funda. Stiu ca sunt intrebari stupide dar nu vreau sa pic la evaluare!

2 răspunsuri:
| Blackqueen a răspuns:

Hmm. Pai cand esti la tabla incearca sa iti imaginezi ca esti numai tu in clasa.
Iar in legatura cu examenul, crede.ma ca depinde de subiect. Eu anul asta intru in clasa a 9 a deci am trecut de examen tot anul asta. Umblam la olimpiade si concursuri la matematica(nu.ti imagina ca ajungeam pe la judetene sau ceva dar ma pricepeam totusi) si cand am vazut subiectul mi.a cazut fata. In comparatie, subiectul de anul trecut a fost extrem de usor fata de anul asta, si totusi am scos un 8. Si daca ai incredere in examenul pe care l.ai dat nu te sfii sa depui contestatia. Mi.a fost teama sa depun contestatie si dupa mi.a parut rau ca nu am pus.

Am avut si eu o profesoara la matematica, chiar daca imi placea de ea, ne scotea aproape in fiecare zi la tabla, pe nota, si ne punea intrebari din memorator. Si faceam pe dracu.n patru, mai raspundeam la tabla, ii corectam pe colegii de la tabla care nu stiau, si de multe ori scapam de iesitul la tabla.

Exercitiile se inteleg facand alte 10 exercitii de genul acasa. Deci cu foaia si cu pixul.

Bafta la examen si incearca sa raspunzi la intrebarile la matematica, poate scapi ca si mine de iesitul la tabla