| pwttx a întrebat:

Heyy! Vreau sa ma transfer la o scoala in alt judet. Sunt clasa a 9a si am incercat dar nu mi-au acceptat pentru ca nu mi-am schimbat domiciliul.In judetul in care vreau sa ma transfer locuieste matusa mea, ma pot transfera daca as avea viza de flotant la adresa ei sau trebuie schimbat buletinul cu totul? M-ar primi liceul respectiv? Trebuie si mama (doar ea e trecuta pe certificat) sa vina la politie pentru buletin sau trebuie doar eu cu matusa mea la care voi sta? Cum se procedeaza? Chiar imi doresc tare mult sa ma transfer aici.Profilele sunt tehnologice ambele și din motive personale vreau sa ma transfer cat mai repede, nu mai pot astepta pana se termina anul scolar.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matusa ta te poate lua in spatiul ei de domicliu (viza de flotant) si iti poate fii tutore legal, daca ambii tai parintii ii semneaza o Procura Notariala (semnata de amandoi la notariat cu datele din buletin ale matusii).

Dupa luarea in spatiu si obtinerea acelei procuri, matusa poate merge cu tine la liceul unde doresti sa te transferi, ca sa ceara transferul tau.
Atentie, sa nu ai absente si note scazute la purtare ori corijente, ca noul liceu iti poate refuza transferul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viza de flotant. Dar noul liceu nu te va accepta decât cu greu în această perioadă a anului școlar. Mai ușor ar face asta la vară, după ce ți s-a încheiat situația anului școlar în curs. Dar dacă ai viza de flotant, ar trebui să te accepte în orice moment.

| pwttx explică (pentru sadrian46):

Daca am dovada, e obligatoriu sa ma primească? adica sunt obligati?

| sadrian46 a răspuns (pentru pwttx):

Nu sunt obligați. Nu există legislație care să îi oblige. Dar nu există motiv să te refuze. Rolul lor este să aibă elevi.
Astfel, anunți fostul liceu că te muți cu familia, și vei primi o foaie matricolă. Mergi la poliție în noul oraș și obții mutația în buletin.
Apoi faci cerere de înscriere în noul liceu.
Dar suntem în mai. Anul școlar se închie în curând. Dacă aceste proceduri nu sunt coordonate, și cei din noul liceu nu te primesc imediat, riști să rămâi cu situația școlară neîncheiată și să pierzi anul. Așa că dacă nu este un caz de forță majoră, este preferabil să închei anul școlar acolo unde ești, și să faci transferul în cursul vacanței de vară.