| Aberdeen a întrebat:

Buna! Daca buletinul meu se afla la facultate, pentru a-mi face viza de flotant si eu vreau sa circul cu masina, pot prezenta o copie dupa buletin când mi se cer actele de catre politie sau voi primi amenda pentru ca nu am buletinul in original?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere ca ai un motiv intemeiat pentru care nu poti prezenta originalul actului de identitate.
De altfel, pentru a conduce legal masina pe drumurile publice, ai nevoie doar de permisul de conducere si actele masinii.

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Actele originale nu se lasa nicaieri.
Legal esti pasibil de amenda.

| Aberdeen explică (pentru danbnz):

Noi toți din anul 1 pana acum am lasat obligatoriu buletinele pentru a li se face viza de flotant, fiind vorba de o săptămână.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa ai originalul.

| mi25 a răspuns:

Actul de identitate nu se incredinteaza nimanui. Ceea ce se face la facultate este nelegal.
Actul de identitate se poate retine doar pentru preschimbare de catre politie, dar si atunci se elibereaza o dovada de retinere (predare) cu care persoana se legitimeaza.
Actul de identitate este valabil doar original pentru a te legitima. Nici macar o copie legalizata nu este valabila pentru acest lucru.
Ioandelasat nu are dreptate referitor la netrebuinta actului de identitate pentru a conduce masina pe drumurile publice. Conform codului rutier, la cererea politistului trebuie sa prezinte buletinul sau cartea de identitate, pe langa permis si celelalte acte. Buletinul sau cartea de identitate este singurul act in Romania care atesta identitatea persoanei. Acest document se poate cere chiar si daca nu esti conducator auto.

| dmz123 a răspuns:

Daca ai o copie dupa buletin si permisul nu cred ca e o problema, o sa inteleaga situatia