| Justrollin a întrebat:

Imi poate spune cineva cu ce se ocupa mai exact cei care termina facultatea de constructii, Inginerie Economică în Construcţii?

Răspuns Câştigător
| Amilik a răspuns:

Inginerul econom se ocupa exact cu asta, cu economia. In domeniul constructiilor inginerul econom se ocupa cu intocmirea devizelor( Evaluare anticipată și amănunțită a cheltuielilor necesare pentru executarea unei lucrări proiectate) sau a ofertelor de materiale necesare in constructii. Denumirea "veche" este de inginer devizier.