| AlinaElena99 a întrebat:

Imi poate spune si mei cineva caracteristicile pastelului happy

2 răspunsuri:
| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Trasaturi:
-Poezia contine o descriere subiectiva; ca urmare, aceasta reflecta impresiile si sentimentele observatorului;
-elementele sunt puse in relatie spatio-temporala;
-predomina substantivele si adjectivele cu sens conotativ;
-limbajul este bogat in figuri de stil si imagini artistice.
kiss

| Tina2001 a răspuns:

Pastelul este o specie a genului liric, in versuri, in care poetul, cu ajutorul descrierii creeaza un tablou al naturii :* Acesta isi exprima sentimentele, starile sufletesti in urma contemplarii ( inseamna a privi ) unui anumit peisaj.
Pe langa descriere se foloseste si monologul liric. Eul liric este o prezenta discreta si are o atitudine contemplativa.
Expresivitatea poeziei este data de figurile de stil ( epitete, personificari, coparatii, etc ) care creeaza imagini artistice deosebit de sugestive ( vizuale, olfactive, auditive, dinamice ) In general, in descrierile artistice sunt urmarite doua planuri :
general / particular;
mare / mic;
cosmic / terestru;
etc puppy dog eyes
Funda?