| Evelinmariaa a întrebat:

Îmi poate spune cineva exact cum se face dosarul pentru facultate? Nu îmi prea dau seama in ceea ce privește unele chestii. De exemplu actele care sunt cerute în original ( ca de exemplu diploma de bacalaureat, nu mai știu exact) trebuie date în original sau trebuie făcute copii legalizate. Va rog mult sa îmi explicați

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este necesar sa depui originalul diplomei de bac decat in situatia in care vei fi admisa pe locuri bugetate. Intr-o asemenea situatie, vei avea un termen limita pentru confirmarea locului prin depunerea originalului diplomei.
Daca vei fi admisa pe locuri cu taxa, confirmarea locului ocupat se face prin achitarea unei prime transe din taxa anuala de scolarizare, nicidecum prin depunerea originalului diplomei de bac.
Asadar, la inscrierea la concursul de admitere nu depune la dosar originalul diplomei--- pune o copie simpla tocmai pentru motivul ca, in caz de nereusita, sa nu trebuiasca sa faci inca un drum la facultate pentru ridicarea dosarului. La momentul depunerii dosarului de concurs este necesar sa ai la tine si originalul diplomei caci, persoana care va verifica dosarul va scrie pe copia diplomei "conform cu originalul" si va semna.

| Adry05 a răspuns:

Da, lasi diploma de bac in facultatea unde esti inscris. Daca vrei sa depui dosar si la alta facultate ii ceri facultatii unde ai lasat diploma sa-ti dea o adeverinta care atesta ca diploma ta de bac e la ei, dar tu ai terminat studiile.

| 2EXA a răspuns:

Trebuie sa dai originalul cand te inscrii la facultate.