| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți spune ce ore se fac la turism și alimentație și din ce materii se dau tezele si bacul?

Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Buna! Eu am fost un an acolo si pot sa iti spun ca faci aceleasi materii care se fac si in generala mai putin muzica si desen.( nu prea faci nu stiu ce scoala)Se pune accent pe practica in bucatarie desi nu inveti sa faci de mancare cel putin in a 9-a te pune numai sa speli vasele, sa cureti cartofi etc, pana nu mai poti. Poate ca din a 10-a incolo o sa te invete sa faci de mancare, eu nu iti pot spune exact pentru ca m-am transferat de acolo, pe motiv ca nu mi se potrivea profilul.Mai faci ceva materii ale profilului respectiv, de exemplu: igiena in bucatarie, bazele restauratiei(presupune teoria alimentelor, cum trebuie sa se comporte un bucatar in bucatarie) si inca o materie nu mai stiu exact cum se numeste, care iti arata ce calitati trebuie sa ai ca sa fii ospatar, cum arata un hotel, din ce este alcatuit.Bacul o sa il dai din mate, romana, engleza, competente digitale si economie/geografie la alegere desigur am inteles ca poti opta si pentru bacul professional care s-a introdus anul acesta.Iar teza o sa dai din Romana, Engleza, Mate.

3 răspunsuri:
| bossfcs a răspuns:

Buna, eu sunt la turism si alimentatie publica la un liceu din Focsani!
In primi doi ani vei face toate orele obisnuite pe care le-ai facut si in generala, la care se adauga 3 module( specializari). primul modul se numeste : organizarea unitatiilor de alimentatie publica si turism, cel de-al doilea se numeste bazele restauratiei, cel de-al treilea se numeste : igiena si securitatea munci in alimentatie publica si turism, la acestea se adauga si modulul patru, care este practica comasata, care se desfasoara pe o perioada de 3 sapt.
In clasa a zecea situatia e la fel, numai ca se schimba modulele. M1 -servici hoteliere, M2 - calitatea serviciilor hoteliere, M3- gestiune economica. Din clasa a- 11-a nu vei mai face chimie, fizica, biologie, si in locul acestora se vor adauga modulele, vor fi intre 5 si 7 module.
Teze vei da la engleza/franceza, romana si matematica.
Bacul va fi la romana, matematica, engleza /franceza, geografie /istorie/biologie, si va fi proba de profil.
Am uitat sa mentionez ca in primi doi ani trunchiul este comun axandu-se pe ambele componente ale profilului, din clasa a-11-a baza va fi turismul.
La absolvire, dupa ce sustii proiectul si iti iei atestatul, vei primi o diploma de tehnician in turism.
Sper ca te-am ajutat! Daca mai ai intrebari, iti rasp cu placere.
Funda?

| Mihai11 a răspuns (pentru bossfcs):

Scuze,am dat deja funda, dar mulțumesc de raspuns.Mi-a fost de mare ajutor.

| RalucaMaria1 a răspuns (pentru bossfcs):

Daca dau la turism si alimentatie pot deveni ospatarita sau chelnerita?