| progcopm a întrebat:

Imi puteti da va rog detalii concrete despre profilul filologie si despre stiinte sociale?

Răspuns Câştigător
| adde94 a răspuns:

eu sunt la profilul filologie si e foarte simplu.mai ales daca iti plac limbile straine.se pune accent pe engleza, franceza.latina(dai teza din latina dar bacul numai la alegere). romana, istorie sau geografie.pe clasa a 9 a faci logica care din cate stiu se face si la stiinte sociale.psihologia iarsi se face si la stiinte sociale.de pe clasa a 11 a nu se mai face mate,chimie, fizica, biologie la folologie... tezele la filologie se dau din engleza.latina.romana.istorie/geografie.sunt teze care nu se schimba dar la stiinte sociale pe clasa a 9a dai teza din logica si acolo daca nu esti atent sau daca nu ai un profesor care explica bine e cam greu desii eu m-am descurcat si nu cred ca o sa fie prea greu.pe clasa a 10 a dai teza din psihologie care e foarte plictisitoare(dupa parerea mea)prea multe definitii nasoale.acolo ai mult de tocit.si pe clasa a 10 a parca teza din economie.imi place economia.se face si la filo dar nu dai teza din ea. poti sa o alegi la bac in schimb.doar ca aici is probleme cu formule pe care trebuie sa le rezolvi.pe clasa a 12 a nu prea stiu ce faci.pana in clasa a 11 a am ajuns si eu...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. La filo nu faci decat 2 ore de matematice pe saptamana, 2 ore de fiz, si 1 ora de chimie. In rest in clasele 9-10 ramane la fel. In 11-12 se schimba... nu mai ai mate deloc si faci 6 ore de rom. Bacul se da la ist, rom si obiectele la alegere. Clasele de stiinte sociale sunt mai mult pe istorie.

| flavius01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum Doamne faci 6 ore de romana cand ai 5 zile pe saptamana? thinking

| adde94 a răspuns (pentru flavius01):

La filo ai romana ai si materie aplicata.romana cds care e o ora pe saptamana si literatura universala care tot o ora pe saptamana.si sunt materii mai diferite.dar obtionalele depind cum alege clasa.sunt mai multe obtionale din care trebuie sa alegi 6...

| anonim_4396 a răspuns (pentru flavius01):

Simplu,in loc sa ai 2 ore de mate si patru de rom, faci 5 ore de rom si 1 de literatura universala. Deci fara mate.

| ElenaMaria003 a răspuns (pentru flavius01):

Mai multe ore intr-o zi...