| BeBe_3144 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cate ceva despre martorii lui iehova?big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Din cate stiu, credinta lor se bazeaza pe vechiul testament, in care iehova dadea invataminte despre cum sa traiesti si cum sa-l slujesti. Au niste brosurici frumos colorate si cu povesti despre cum va fi cand vom trai cu totii in pace si armonie. Si acum, o informatie de care nu sunt prea sigura (sper ca nu e vorba de alta confesiune), cred ca isus urmeaza sa vina impreuna cu ilie si cu inca un profet si vor locui o perioada pe pamant. Drept pentru care, martorii lui iehova de la o biserica din SUA au construit 3 vile in apropierea orasului, ca sa vina sa stea cu ei. A, si se axeaza foarte mult pe stil de viata sanatos. Banuiesc ca asta ai intrebat, cam la ce se refera religia lor, nu ce prejudecati avem despre ei. Personal, am fost de cateva ori in biserica lor, am stat la predica, am primit un teanc de brosuri, le-am citit, mi-am facut o idee...

| AllieAyl a răspuns (pentru psiholoaga):

Eu ti-as da un sfat.Du-te la ei la o intrunire.Iti spun sigur ca nu iti spala creierul.Si daca nu iti place, asta e.Nimeni nu te obliga. Poti pleca oricand.Sa nu crezi ca daca mergi odata te va tine cu forta.Acesta e sfatul meu.

| Radamel a răspuns (pentru psiholoaga):

Biblia este una! Numai noi romanii spunem vechiul testament sau noul testament este un intreg. Continua sa mergi la "biserica" lor si vei afla mai multe despre ei. Cheers!

29 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Deranjeaza exact cand are si omu' treaba si te tin de vorba la usa, vor donatii, iti dau pliante...sunt plictisitori, mereu se imbraca la fel si nu spun lucruri concrete...doar povesti!

cami
| cami a răspuns:

Da, imi bat mie saptamanal la usa...si-mi impart si plainte...ca sa vezi thinking

| Parintele a răspuns:

Niste cretini ca si ceilalti sectanti. Stai departe de ei si NU-I BAGA IN CASA!

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

O versiune comica a ceea ce fac ei din usa in usa o gasesti aici:
http://www.selfhelp.ro/......n-de-euro/

| anonim a răspuns:

Aceeasi parere pe care o am si despre celelalte ''secte'':vor sa se bage in seama.sunt foarte stresanti.nu stiu unde sa se opreasca.nu se observa si aici, pe site? rolling on the floor

| moonY a răspuns:

Mie mi'au dat mici si bere sa ma convertesc

| moonY a răspuns:

laughing
selfhelp, felicitari!

| zorialbi a răspuns:

Oameni buni, stati departe de martorii lui Iehova pentru ca sunt eretici. Am avut o colega martora si am aflat de la ea in ce consta religia lor. Nu mi-a venit sa cred cate aberatii pot sa sustina...

Uite aici niste informatii:
Martorii lui Iehova au pornit din aceleasi rădăcini cu adventistii lui Miller, fondatorul sectei fiind Charles Taze Russell (1852-1916). În perioada adolescentei acesta si-a negat traditia prezbiteriană de care apartinea si s-a alăturat mai-liberalei "Biserici Congregationiste", sectă pe care de asemenea a părăsit-o. În această perioadă el a aflat despre învătătura Scripturii cu privire la iad, un subiect care i-a stârnit o preocupare intensă. Cu trecerea timpului, după "studii aprofundate", el si-a rezolvat teama de iad ajungând la concluzia că iadul nici nu există! La vârsta de 24 de ani l-a întâlnit pe Nelson Barbour, redactorul unei reviste si conducătorul unui grup dizident din secta adventistilor, care i-a stârnit lui Russell interesul pentru studierea profetiilor vremurilor din urmă.

După preziceri false si diferente de păreri, cei doi s-au despărtit, Russell începând să-si publice propria revista, "Turnul de Veghere", revistă care si azi încearcă să zguduie temeliile Bisericii, dându-l la o parte pe Mântuitorul Iisus Hristos din centrul învătăturii crestine. De la Barbour a împrumutat Russell ideea că Iisus Hristos urma să revină invizibil pe pământ în 1874 si că anul 1914 avea să fie anul în care lumea avea să fie distrusă, după care s-ar inaugura "Împărătia de 1000 de ani" a lui Hristos pe pământ. Negarea iadului si interpretarea profetiilor biblice au devenit subiectele de predică ale noului predicator, care cu mândrie se autointitula "Pastorul". Un jurnalist, în urma întâlnirii cu Russell, a scris: "În locul unui căutător smerit al Adevărului, l-am întâlnit pe cel mai destept propagandist al vremurilor noastre."

Cercul de adepti s-a numit "Studentii în Biblie" (’cei care studiază Biblia’, denumire fără nici o conotatie academică). Russell a murit în 1916, lăsându-si adeptii deziluzionati de prezicerile sale neîmplinite cu privire la anul 1914. Frâiele sectei au fost preluate de avocatul Joseph Franklin Rutherford, care a trebuit să reinterpreteze repede profetiile neîmplinite, pentru a opri plecarea membrilor din sectă. Sub conducerea lui Rutherford, numele sectei a fost schimbat în "Martorii lui Iehova" (1931). Inovatiile si reinterpretările lui Rutherford i-au nemultumit însă pe multi dintre membri, ceea ce a condus la o ruptură în 1918, apărând astfel o aripă "traditionalistă" a Martorilor lui Iehova, mult mai putin vizibilă în ziua de astăzi.

Sub conducerea lui Nathan Knorr (1924-1977) secta a cunoscut cea mai mare crestere a numărului de adepti, de la 115.000 la peste 2.000.000. De asemenea, Knorr este cel care a introdus interdictia transfuziilor de sânge.

Numele "Iehova" reprezintă o varianta de citire a celor patru litere ebraice prin care este desemnat Dumnezeu în Vechiul Testament. Pentru evrei numele lui Dumnezeu era atât sacru, încât nici nu trebuia pronuntat. Cu timpul pronuntia (citirea) celor patru litere a fost uitată, iar evreii au folosit alte sintagme pentru a face referire la Dumnezeu (Adonai, Elohim, etc.). Trebuie mentionat ca "Iehova" este doar una dintre variantele de citire, o altă variantă propusă de lingvisti fiind Iahve. Martorii lui Iehova au preferat-o pe prima, deoarece este mai usor de pronuntat în limbile moderne. Pretentia Martorilor că ei i se adresează lui Dumnezeu pe nume este deci discutabila, întrucât nu este cert că asa se pronunta în vechime numele lui Dumnezeu!

Russell a fost dat în judecată la un moment dat din cauza teoriilor religioase pe care le răspândea. Întrebat în instantă, sub prestare de jurământ, dacă cunoaste greaca veche – limba Noului Testament – el a răspuns afirmativ, însă nu a putut traduce nimic când i s-a pus în fată un text.

Conducătorii Organizatiei au înteles destul de repede că inovatiile lor religioase nu pot fi sustinute cu Sfânta Scriptură, astfel că au creat în 1961 o nouă traducere a Biblie, în limba engleză, denumită "Noua Traducere Mondială a Scripturilor Grecesti". În realitate, aceasta nu este o traducere, ci o versiune modificată a Scripturii, în asa fel încât teoriile sectei să capete sustinere. Iată câteva dintre măsluirile introduse de ei în noua "traducere":

"Traducerea" Martorilor lui Iehova
* Ioan 1:1 "La început Cuvântul era, si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era un dumnezeu."
* Schimbarea a fost făcută cu scopul de a sprijini, chipurile biblic, negarea de către Martori a dumnezeirii lui Iisus Hristos.
* Coloseni 1:16 "căci prin intermediul lui toate celelalte lucruri au fost create…Toate celelalte lucruri au fost create prin el si pentru el."
* Cuvântul "celelalte" a fost adăugat cu scopul de a sprijini învătătura falsă a Martorilor cum că Iisus este, la rândul Lui, un înger creat.
* Evrei 1:8 "Dar cu referire la Fiul: Dumnezeu este tronul tău pentru totdeauna si pe veci…"
* Ordinea cuvintelor a fost schimbata abuziv deoarece secta doreste să ascundă faptul că Iisus (Fiul) este numit Dumnezeu.

Cum ne arata Sfânta Scriptură
* Ioan 1:1 "La început era Cuvântul, si Cuvântul era la Dumnezeu, si Cuvântul Dumnezeu era."
* Aceasta este o declaratie limpede a faptului ca Iisus Hristos (Cuvântul) este Dumnezeu.
* Coloseni 1:16 "Pentru că în El au fost zidite toate… Toate prin El si pentru El s-au zidit."
* Acest verset afirmă că Iisus Hristos este Creatorul tuturor lucrurilor, si nu o fiinta creata.
* Evrei 1:8 "dar despre Fiul: "Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului…"
* A se observa că în acest verset Dumnezeu Tatăl îl numeste pe Fiul Iisus "Dumnezeule".

Erezii ale Martorilor lui Iehova

Martorii lui Iehova au o aversiune deosebită fată de Cruce si Sfânta Treime. Ei sunt varianta actuală a vechii erezii a lui Arius, învătând că Iisus Hristos nu este Dumnezeu. In schimb, Martorii sustin că Iisus Hristos este un înger creat. Mai exact, El ar fi una si aceeasi persoană cu Arhanghelul Mihail! Versetele din Scriptură care arată dumnezeirea Domnului Iisus Hristos sunt Evrei 1:8, Ioan 1:1, 14, Ioan 20:26-28, Faptele Apostolilor 20:28, Romani 1:3, 8-9 si II Petru 1:1.

Martorii lui Iehova neagă învierea cu trupul a Domnului Iisus Hristos, ei sustinând că trupul Lui s-a dizolvat în gaze (!). Charles Taze Russell, fondatorul sectei, afirma că "Omul Iisus este mort, mort pentru totdeauna" ("Studii din Scripturi", vol. 5, 1899, pag. 454). Cu toate acestea, Sfânta Scriptură ne învată clar că trupul Mântuitorului a fost readus la viată (înviat). De pildă, la Luca 24:39, Iisus spune "Uitati-vă la mâinile si picioarele Mele, Eu sunt; pipăiti-Mă si vedeti: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeti că am Eu". A se vedea si Ioan 2:19-21, Ioan 20:26-28, I Corinteni 15:6, 14.

Martorii lui Iehova neagă că Duhul Sfant este Dumnezeu. In schimb ei învată că Duhul Sfânt este o fortă impersonală, asemenea curentului electric. În falsa lor traducere, în loc de „Duhul Sfânt" scrie „forta activă a lui Dumnezeu". Sfânta Scriptură ne învată că Duhul Sfânt este Dumnezeu. În multe locuri citim că Duhul Sfânt are atribute personale, specifice unei persoane: El se întristează, vorbeste sau este mintit (Faptele Apostolilor 5:3 si 4). A se vedea si Ioan 14:16-17; 16:13-15, Romani 8:26-27, II Corinteni 3:6, 17-18 sau Efeseni 4:30.

Martorii lui Iehova neagă si pedeapsa vesnică a celor păcătosi. Astfel, ei nu cred în Iad, toate referirile din Scriptură fiind pentru ei alegorii. In schimb, ei învată că cei „nelegiuiti" (cei care nu sunt Martori ai lui Iehova) vor fi anihilati si vor înceta să mai existe. Sfânta Scriptură învată însă despre pedeapsa vesnică a celor necredinciosi. A se vedea Matei 25:41, 46, Matei 18:8, II Tesaloniceni 1:8-9, Apocalipsa 14:10, 11; 20:10, 15.

Martorii lui Iehova nu cred în nemurirea sufletului. Ei cred că omul, asemenea animalelor, încetează să existe după moarte. Cu toate acestea, Biblia învată că sufletul omului continuă să aibă o existentă constientă după moarte: II Corinteni 5:8, Luca 16:19-31, Filipeni 1:23-24, Apocalipsa 6:9-11.

Martorii lui Iehova sustin si învată că viata vesnică în prezenta lui Dumnezeu este rezervată doar unui grup select. Astfel, ei spun că doar un grup special de 144.000 de Martori ai lui Iehova pot trăi vesnic alături de Dumnezeu, în ceruri. Toti ceilalti Martori vor rămâne pe pământ.

Martorii lui Iehova neagă Sfânta Treime si sustin că Satana este cel care a inventat învătătura despre Sfânta Treime. Ei resping toate versetele biblice care-l identifică atât pe Iisus Hristos ca Dumnezeu, cat si pe Duhul Sfânt ca Dumnezeu. Cu toate acestea, Biblia învată limpede că atât Fiul, cât si Duhul Sfânt sunt alături de Dumnezeu Tatăl. La Matei 28:19, Iisus Hristos vorbeste la singular despre numele Tatălui, Fiului si al Duhului Sfânt, si vedem că Dumnezeu este o Treime, adică o Fiintă care există ca trei Persoane.

Profetiile neîmplinite ale Martorilor lui Iehova

Având aceleasi rădăcini cu adventistii, Martorii lui Iehova s-au hazardat să calculeze sfârsitul lumii.

Mai întâi a fost Russell care a fixat, pe rând, mai multe date "precise" privind sfârsitul lumii: 1874, 1914 si 1915. Urmare a neîmplinirii profetiei legate de anul 1914, secta a început să propovăduiască că în acel an Mântuitorul si-a instaurat un Regat în ceruri.

După moartea lui Russell în 1916, J. F. Rutherford, noul conducător, s-a aventurat să afirme că "milioanele care trăiesc acum nu vor muri niciodată", anuntând sfârsitul lumii pentru anul 1925. Până atunci însă, Rutherford prevedea învierea din morti ca având loc în 1918. Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ, evident ca Martori ai lui Iehova. În acest sens, secta a strâns bani si a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei.

Presedintele Knorr a renuntat la închipuirea că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Knorr a refăcut calculele si în 1961 a început să anunte anul 1975 ca dată sigură pentru întemeierea Împărătiei lui Dumnezeu. Trecând si anul 1975 fără să se întâmple nimic, în cadrul sectei s-a declansat o criză puternică si aproximativ un milion de membri au plecat. Criza se pare că nu a fost încă depăsită, întrucât secta nu îndrăzneste să lanseze un alt termen pentru sfârsitul lumii, pentru a tine aprins zelul si entuziasmul adeptilor.

(http://www.calauzaortodoxa.ro/credinta/sectologie/martorii-lui-iehova/)

| KTAleen a răspuns (pentru zorialbi):

Bun raspunsul... insa neaparat trebuie mentionat ca aceasta secta E O SECTA NECRESTINA! Nu cred in divinitatea lui Isus ergo sunt necrestini ergo nu se pot mantui; Daca la celelalte denominatiuni/culte crestine nu ma pronunt daca se pot mantui, acestia sigur nu se mantuiesc pentru ca nu cred in Isus, macar ceilalti recunosc ca este Fiul lui Dumnezeu si una din persoanele Sfintei Treimi. Un articol cu bibliografie buna am citit pe http://oradereligie/iehovisti.htm citeaza lucrari scrise de fosti pastori de-ai lor...

| zorialbi a răspuns:

In concluzie, daca esti ortodox/a ramai la credinta ta, care este dreapta credinta, chiar daca in zilele noastre au aparut asa de multe secte, care vor sa te atraga, care mai de care...

| gabimaris a răspuns:

Cred orbeste, viseaza frumos, nu prea sunt ancorati in realitate, sunt insistenti, ciudat de politicosi...sau poate noi suntem de vina?

| andrei_5514 a răspuns:

laughing unele raspunsuri sunt chiar comice.
martorii lui Iehova nu ofera nici un beneficiu material gen bere, mici, case, masini laughing - matusa mea a studiat biblia cu ei crezand ca o sa primeasca ceva, insa nu a primit nimic material... in schimb e as in ce priveste biblia, desi, nu asta si-a dorit, insa asta e alta poveste laughing
martorii cred in intreaga Biblie, nu doar in vechiul testament si sustin ca in curand Dumnezeu va institui pe pamant Regatul Lui si ca va curata pamantul de rautate. de asemenea sustin ca inchinarea nu se face prin obiecte (e porunca cu idolii ciopliti in biblie), ca sufletul moare si ca poate fi inviat daca a slujit lui Dumnezeu, ca ne aflam aproape de regatul lui Dumnezeu pe baza semnelor prezise in biblie samd.
spre deosebire de celelalte religii (pe care le cunosc eu, poate imi scapa vreuna), ei pot argumenta tot ce spun din biblie.
restul, aflati si voi cand ii intalniti ca sunt dispusi sa vorbeasca.

| alexxx_3182 a răspuns:

Niste personaje carora le place sa se plimbe...si sa fie injuratzi pe la usile oamenilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa-ti zic. Vin mereu si imi impuie capu. Eu le spun ca am alta credinta decit a lor si nu vreau sa-i jignesc, dar sa ramina cu credinta lor si sa ma lase pe mine cu a mea. Si ei nu pricep. Urmatoarea saptamana ma trezesc iar cu ei pe cap. Cred ca vor sa vada cind e casa goala sa-mi dea o spargere rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moony rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt plictisitori, poarta ochelarii, si scuipa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu am in clasa o colega care este de aceasta religie si pot spune ca este foarte retrasa, nu primeste cadouri de la nimeni, nu are voie sa se sarute cu niciun baiat si nici macar ora de religie nu o face...sunt foarte ciudati cei care fac parte din aceasta secta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu văd nimic ciudat în această religie. Chiar dacă la început Russel a facut niște predicții neadevărate, le-a făcut pentru că nu a înțeles cu exactitate cuvântul din Scriptură. Până la urmă, toți suntem imperfecți, deci putem greși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te intereseaza martorii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui iehova nu sunt asa cum s-a postat pe site...nu stiu de ce sunteti asa de porniti impotriva lor, ce v-au facut? e o crima sa studiezi biblia aprofundat? nu o sa inteleg niciodata astfel de persoane...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se numeste biserica si sala regatului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog ia-ti primit voi in casa sa stiti daca sunt secte da si martori lui iehova va spune lumea ofticativa si aia e sala regatului nu biserica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste oameni cinstiti care se bazeaza be biblie.Nu fac rau nimanuia si se iubesc. Despre ei a spus Isus ca sunt discipolii mei. Nu credeti tot raul ce se spune despre ei. Dar incercati sa luati legatura cu ei si o sa va explice concret cine sunt cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Iehova este o organizație religioasă care pune accentul pe cunoașterea Sfintei Scripturi și pe dezvăluirea ei oamenilor.

| S3D4n a răspuns:

Dupa cum stim din trecut, Evreii din Ierusalim l-au avut ca dumnezeu pe Yahve sau Iahve, tradus in romana (Iehova sau ''El face sa devina''). Multe popoare din trecut s-au temut de ei pentru. ca Iehova era cu ei in trecut.Pana cand Evreii ai inceput sa pacatuiasca. De atunci, Iehova n-a mai fost cu ei.Asa ca El a anuntat prin Isus ca va avea loc distrugerea Ierusalimului! Dar multi n-au crezut, altii au crezut si au plecat prin munti( nu mai tin minte prin ce orase). Multi dintr-e evrei spuneau ca de cand a spus si nu a mai venit. Dar cand multi au venit in oras, multi evrei erau morti si armatele romane au invadat Ierusalimul. Asa ca atunci a fost distrus. Prin Pavel, Iehova a putut sa le spuna oamenilor de imparatia lui care avea sa vina. Dupa un timp, Iehova si-a ales o natiune numita si astazi, Martorii lui Iehova. In 1914, Cand Isus a fost in cer incoroonat ca rege, Satan si demonii lui au fost aruncati pe pamant. De multi ani a fost anuntat in biblie, in Apocalipsa 12:12-De aceea, bucurati-va, ceruri si voi, care locuiti in ele! aici e vorba de cer, ca a fost dupa aia liniste si bucurii mari pentru ca s-au scapat de rau. Dar mai departe scrie : Dar vai de voi, pamanti si mare, pentru ca Diavolul a coborat la voi cu o furie mare, stiind ca mai are putin timp! si, pe pamant, chiar atunci dupa vreo 2 ani a venit primul razboi mondial. Martorii Lui Iehova asteptau ca in 1914 sa vina Armaghedonul peste ei. Dar chiar atunci au aflat din biblie ca nu s-au inplinit unele profetii. Asa ca ei aveau de predicat pe tot pamantul inparatia care va veni pe pamant. Sa nu vi se para ciudat cand spunem noi martorii ca sfarsitul este aproape. Voi poate va spuneti: dar de cand tot predica astia si n-a venit nimic! Pana si in biblie, cand predica Isus, spunea ca sfarsitul este aproape. Sa nu uitati ca pana si in biblie scrie ca pentru Iehova o zi este ca 1000 de ani si 1000 de ani ca o zi. Si ceva mesaj pentru cei care cred in iad. Voi- Chiar credeti ca Dumnezeu este asa de rau incat sa ne arda pe vecie in iad? Lui Iehova nu ii pasa de ce om suntem. Chiar daca culoarea pielii i neagra, grii, alba, verde =]]], el vrea ca toti sa asculte de el si sa se caiasca de pacate.
Si voi ce credeti in Sfarsitul lumii: Iehova a facut pamantul ca sa fie locuit, nu ca sa fie distrus. Adam si Eva au fost creati cu scopul de a traii vesnic. Dar ei nu au ascultat. Daia suntem muritori. Dar prin moartea lui Isus putem traii vesnic.Deci nu va fi Sfarsitul lumii, ci sfarsitul celor rai.
Si voi ce credeti ca veti merge la cer : sunt doar o grupa de oameni care vor merge la cer. Cititi Apocalipsa 14:1-M-am uitat si iata ca Mielul (adica Isus) statea pe muntele sion si cu el erau 144.000 care aveau scrise pe frunte numele sau si numele Tatalui sau.
Deci sunt doar 144.000. Ei nu au fost niciodata casatoriti cu vreo femeie.Si in plus, nu noi ne alegem singuri, ci Iehova ne alege pe fiecare.

Dupa cum se vede si in prezent si in trecut, Iehova era cu Evreii si la bine si la rau. Noi martorii, ca prin nebunia pe care o predicam puteti fi salvati. Nu fortam pe nimeni. Fiecare a fost creat cu liberul albitru (adica ca poate sa aleaga sa ramana unde vrea el ori in rau, ori in bine).
Si pe sfarsit, voi ce sunteti atei: Bine ca credeti in Mos -Craciun si in Iepurasu de Paste pe care nu-i vedeti deloc. Pe dumnezeu nu il vedeti. Dece nu credeti in El? Universul nu a fost creat de nimeni? O casa poate sa apara din senin fara sa fie construita? Uitati raspunsul. Toate aceste lucruri are un Creator care a trait din vesnicie in vesnicie.(Ma refer la Dumnezeu)
Si voi ce spuneti ca numele lui dumnezeu este DOMNUL sau DUMNEZEU. Alea-s nume? Domnul i poti spune oricui. Domnul Vasile, Domnul Sebastian, etc... Si DUMNEZEU straight face cand spuneti ca va rugati la dumnezeu va puteti ruga la oricare. Pana si in biblie scrie ca si Satan este un dumnezeu. In biblie mai scrie ca : Orcine in timpuri grele, cand i se roaga lui dumnezeu, nu poate Sa-l cheme daca nu i striga numele. Ce parere aveti... N-am dreptate?

| bya_5528 a răspuns:

Cred ca nici de satanisti nu se vorbeste mai rau ca de martori, mie una imi da de gandit, oare de ce se poarta unii oamenii asa? nu pentru ca le e frica de ei? cum le era si fariseilor si saducheilor de isus si de apostoli?
domn parinte de ce sa nu il lasi in casa? care ar fi motivul? de ce nu vb dvs mai mult decat ei din biblie? ci numai din traditiile sfintilor? poate oamenii vor sa auda invataturi din biblie nu din ce au facut "sfinti"...
că numai sfinti nu sunt aia, cum poate sa fie stefan cel mare un sfant dupa toate crimele pe care le-a facut?
am auzit ca urmeaza eminescuhee hee sa va amintesc ce parere avea el de religie, si bine o zis, foarte bine asa si este :

"Religia - o frază de dânşii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranţa de răsplată,
După ce-amar muncirăţi mizeri viaţa toată,
Aţi mai purta osânda ca vita de la plug?"

nu am auzit sa ceara martorii bani, sa mearga cu coleta dar popa nu mege de la usa pana nu iti platesti contributia, daca nu tio platesti azi vine el si maine si poimanie pana ii dai. dar vine el vreodata sa vb cu tine din biblie dar fara sa trebuiasca sa ii platesti? sau iti face popa vreun serviciu spiritual fara bani, bine o zis eminescu, Foarte bine!

cum pot oamenii sa fie asa de orbiti?

| AllieAyl a răspuns (pentru bya_5528):

Stii de ce oamenii sunt asa de furiosi pe Martorii lui Iehova? Stii ca ei sunt mai retrasi si nu participa la unele evenimeste? Asa-i? Daca ai o biblie citeste Ioan 15:18, 19 sau 1Petru 4: 3, 4. Daca nu gasesti, trimite-mi un mesaj si iti explic mai concret