| horysk8 a întrebat:

am o intrebare la o cerinta de la o poezie scrie asa :
1) Transcrieti 3 figuri de stil diferite si interpreteazale
cum sa interpretez figurile de stil? cine stie are fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Walhalla a răspuns:

Cumplita iarna:epitet hiperpolizat -exprima o insusire a''iernii''-o trasatura a respectivului anotimp,insa exagerata, capatand dimensiuni cosmice...
pe camp, pe dealuri, imprejur in departare-enumeratie seminifica prezentarea mai multor elemente apartenente naturii, creand un tablou sublim.Totodata prin enumeratie iarna devine o nemarginire, un stare de fapt care se asterne asupra intregului tablou, intregului peisaj
fulgii zbor...ca un roi de fluturi albi-comparatie exprima o alaturare de termeni cu rolul de a mari expresivitatea imaginii artistice.

9 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Exemplifica-le

| HuskySC a răspuns (pentru PinkPanter):

Trebuie sa prezinti ce exprima ele.Gen daca ai o metafora trebuie sa explici ce semnfica ea.In general cred ca la asta se refera adica sa spui semnificatia figurii de stil respectiva.big grin.Asa am lucrat mereu la exercitii de genu,big grin

| AnaMaria2719 a răspuns:

Figurile de stil le interpretezi in functie de ce exprima ele. Un exemplu: fata-i ca soarele e o comparatie si ar veni interpretata cam asa: poetul aseamana fata-i minunata cu soarele, are o fata deosebita care radiaza de fericire in jurul ei... mai multe chestii depinde de figura de stil. Ce spui? spune-ne si poezi si na te puteam ajuta mai mult.

| Walhalla a răspuns:

Poi sa spui ce rol au ele..in contextul poeziei. Daca imi transcrii cele 3 figuri de stil(ma gandesc ca diferite)iti voi spune eu tot ce trebuie scris in legatura cu ele.

| horysk8 explică (pentru Walhalla):

Pai daca imi scoti 3 figuri de stil(diferite) din Iarna de vasile alecsandri si le si interpretezi iti dau fundawinking

| Walhalla a răspuns (pentru horysk8):

Cumplita iarna:epitet hiperpolizat -exprima o insusire a''iernii''-o trasatura a respectivului anotimp,insa exagerata, capatand dimensiuni cosmice...
pe camp, pe dealuri, imprejur in departare-enumeratie seminifica prezentarea mai multor elemente apartenente naturii, creand un tablou sublim.Totodata prin enumeratie iarna devine o nemarginire, un stare de fapt care se asterne asupra intregului tablou, intregului peisaj
fulgii zbor...ca un roi de fluturi albi-comparatie exprima o alaturare de termeni cu rolul de a mari expresivitatea imaginii artistice.

| piki a răspuns:

Cand spune sa le interpretezi, trebuie sa explici ce semnifica, ce intelegi tu prin acea figura de stil. Sper ca am fost clara :*

| camelis a răspuns:

Adica sa le comentezi ce crezi tu ca transmite acea sintagma si nu uita in interpretare sa amintesti ca prin acea fig de stil eul liric isi transmite propriile sentimente (ex: de bucurie, tristete, singuratate, melancolie...)

| andrrea0catalina a răspuns:

Probabil ca trebuie sa spui ce figuri de stil sunt. ex:epitet, metafora.happy Sper ca te-am ajutat.happy

| HuskySC a răspuns:

Pai a interpreta se refera la a spune ce semnfica ele.Gen daca ai o metafora incearca sa explici tu cu, cuvintele tale ce crezi ca vrea sa zica figura de stil respectiva. Sper ca ti-am fost de ajutor.