| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Imi spuneti va rog daca la inscrierile la liceu din 2016 va mai conta media cu clasele 5-8. Si daca va conta cum se face media de inscriere la liceu cu media de la examen si daca nu va mai conta cum se va face decat media de la examen deoarece am auzit ca acum conteaza 25% si este posibil la anul cand voi da eu examenul sa nu mai conteze. Va rog spuneti-mi dau funda!

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Http://www.admitereliceu.ro/calculati-medie-admitere-liceu
Uite aici un calculator foarte bun şi sigur.
Eu aici mi-am calculat media de admitere.
Momentan alte legi nu s-au dat, deci au rămas tot cele vechi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a schimbat modalitatea admiterii la liceu, este tot ca si aceea din 2014, respectiv media de la evaluarea conteaza 75% si media cl. V-VIII conteaza 25%.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ştie de acum ce va fi în 2016 :))

Dacă se va schimba modalitatea de calcul a mediei de admitere, se va menţiona în Ordinul MEN privind admiterea în liceu pentru anul şcolar 2016-2017, Ordin care va apărea în toamnă...

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2015-2016 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa nr. 2 la ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.