| Alternatiive a întrebat:

Îmi vine să mor! Media mea la purtare este scăzută din cauza altora. În urmă cu o săptămână profesorul de româna ne-a dat un mini test neanunţat. Luni a venit cu notele, un sfert din clasă (mai ales băieţii) au luat nota 4. ( eu am luat 8 ) Bun. Ieri, înainte de română, 5 băieţii ( respectivii care au luat 4 ) au scuipat pe catedră şi au scris bileţele cu diferite înjurături pe care le-au lăsat pe aceasta, iar pe scaun au pus pastă de dinţi. Când profesorul a văzut, s-a umplut de draci. A zis cine e vinovatul să se ridice în picioare, cum toată clasă era speriată, nimeni nu a scos un cuvânt şi nimeni nu s-a ridicat. Ne-a ameninţat că dacă nu se ridică nimeni, avem nota scăzută la purtare. Acesta văzând că nici unu nu se ridica. A zis "Toţi aveţi media la purtare scăzută 2 puncte ". Nu l-am crezut. Până am vorbit cu diriginta şi a zis că într-adevăr nu a glumit. Nuştiu ce să fac, mai ales că sunt a 8-a şi îmi este frică că nu voi putea da la liceul dorit. Ce aţi face în locul meu? După părerea mea proful' nu are voie să scadă 2 puncte degeaba la toţi.

Răspuns Câştigător
| FlowerRoseRose a răspuns:

Asa este. la mine la scoala ca un profesor sa poata scadea media unui elev trebuiau sa mai fie de acord alti doi profesori, dar la toata clasa? ASTA E CULMEA(nu ca nu te-as crede)
in locul tau mi-as aduce mama la scoala ca sa discute cu profu respectiv. apropo cand a aflat (daca a aflat) mama/diriginta nu a facut nimic?

| Alternatiive explică (pentru FlowerRoseRose):

Astăzi este o şedinţă cu părinţii pe tema asta. Şi da, e culmea, la toată clasă. Deaia am şi spus în întrebare că nu cred că are voie să scadă la toţi, mai ales 2 puncte.Si vroiam şi părerea voastră dacă are voie să scadă sau nu. Sper că se rezolve la şedinţă. Mulţumesc pentru răspuns.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are voie sa faca asta.A fost lipsa de respect din partea tuturor din clasa.Acum o trageti toti pentru cativa.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Ba are voie, din moment ce i-aţi acoperit, chiar dacă fără să vreţi, pe ăia care sunt de vină. Mai bine vorbiţi între voi şi-i spuneţi dirigintelui cine sunt vinovaţii, asta dacă nu cumva vă convine să aveţi toţi nota scăzută la purtare.

| michelia a răspuns:

Pina la 7 este la latitudinea dirigintei sa fixeze notele la purtare, nu ale unui profesor.
De la 7 in jos notele se discuta in consiliul profesoral.
In cazul tau, profesorul are voie si dreptul sa ceara scadearea notei la purtare la toata clasa. Dar diriginta nu o va face. Probabil urmeaza o ancheta si vor fi pedepsiti doar vinovatii. Si daca e sedinta cu parintii, asta se va intimpla foarte repede.

| FlowerRoseRose a răspuns:

Dar nu-ti face griji. nu iti va ramane media asa. daca diriginta stie copiii cei mai buni din clasa( daca esti printre ei) nu va accepta asta. sper ca te-am usurat>

| Alternatiive explică (pentru FlowerRoseRose):

S-a rezolvat totul la şedinţă. Mulţumesc pentru răspuns.

| Antooooooooooooooo a răspuns:

Din păcate are voie, pentru că nu se știe încă vinovatul, nu aveți camere video?

| da33a a răspuns:

Ai dreptate, parintii tai ar trebui sa mearga la director si sa reclame fapta facuta