| SuNaM a întrebat:

În al doilea război mondial in cazul in care se predau(nu dezertau) erau luati prizonieri sau omorâti pe loc..si dacă da stiu ca oricum naziștii și sovieticii ii puneau la munca forțată dar țările constitutionale ce făceau?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Trebuie sa tii cont ca cine punea prizonierii la munca fortata pierdea avantajele Conventiei de la Geneva pentru prizonierii luati de la el. Asa ca Germania a cautat sa trateze prizonierii Aliati comform Conventiei, dar a omorat in lagare de concentrare si de exterminare prizonierii sovietici, Uniunea Sovietica oricum nu era semnatar al Conventiei. Pana la urma Germania nazista a omorat si destui prizonieri aliati, de exemplu la Mathausen. UK si USA au tratat prizonierii germani comform Conventiei. DAR. Dupa razboi au devenit clare crimele facute de nazisti asupra populatiei civile, si nu ma refer la evrei. Ma refer la toata lumea. Optsprezece milioane de civili europeni internati in lagare de concentrare, din care au murit unsprezece milioane. Sase milioane de cetateni polonezi omorati, jumatate din populatia Bielorusiei omorata. Practic, crimele astea faceau parte din experienta directa a unei generatii de europeni. Asa ca USA au considerat, DUPA razboi, ca trateaza prea bine prizonierii germani pe care ii detinea, doua milioane, i-a impartit in trei categorii, dupa criteriul indoctrinarii naziste, si din ultima categorie au murit unii, parca zeci de mii. Iar sovieticii i-au pus la munca si i-au tratat cu brutalitate pe germani si pe noi, cele doua armate inamice in Europa, dar marea majoritate au supravietuit. Totusi, sovieticii au deportat germani si dupa razboi, inclusiv de la noi, si un numar destul de mare au murit pe acolo. Ti-ai facut o idee?

| cristi202 a răspuns (pentru minrest):

Sa isi faca o idee? Mie mi s-a parut ca am citit un fragment dintr-o enciclopedie, si tu zici de o idee? happy

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Frumos nick. Stratiot, soldat al unei theme. Si care iti este thema? Pentru ce lupti?

| rijkaard a răspuns:

Stateau la o cafea si discutau despre viitor sau cum va fi finala de campionat mondial de fotbal din 1982 din Spania