| navarre a întrebat:

In Biblie scrie; Isaia34:2- Caci Domnul este MANIAT pe toate neamurile, si plin de URGIE pe toata ostirea lor:El le NIMICESTE cu desavarsire, le MACELARESTE de tot. Acum, intreb:oare acesta este D-ZEUL nostru cel cu iubire nemarginita? Cum il vizualizati voi pe D-ZEU? asa cum a fost descris mai sus? Eu zic ca adevarata Divinitate nu ar avea asa,, comportament"cu omenirea, indiferent de situatie, nici chiar sub forma de metafora sau parabola.

Răspuns Câştigător
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Mai frumos zice in Numeri 15:32-36. Dar sa dam citre si din Noul Testament ca am avut parte de plangeri si explicatii din interpretarile Preasenililor Parinti: Efeseni 6:5 "Robilor, ascultati de stapanii vostri pamantesti cu frica si cutremur, in curatie de inima, ca de Hristos." Dumnezeu aproba sclavia, unde-s drepturile omului, El, Tatal nostru al tuturor face discriminari, e rasist? Dar stati, nu am terminat; 1Timotei 2: 11-13 "Femeia sa invete in tacere, cu toata supunerea. Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii, nici sa se ridice mai pe sus de barbat, ci sa stea in tacere. Caci intai a fost intocmit Adam si apoi Eva." Dumnezeu e misogin, Arthur Schopenhauer este profetul lui. Si daca doriti sa ma contraziceti tineti minte Psalmul 19:7: "Legea Domnului este desavarsita si invioreaza sufletul; marturia Domnului este adevarata si da intelepciune celui nestiutor." Oricine ma va contrazice deci, in va contrazice pe Domnul. Si nu am vrea asta, stim ca este gelos si iute la manie si o sa te tortureze o vesnicie pentru ca ai poftit la nevasta vecinului. O sa te arda, o sa te doara, o sa curga sange, dar cu toate astea El te iubeste. Asta asa ca sa il parafrazez pe George Carlin.

15 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

S-a deschis vreun curs de citit Biblia pe-aici si n-am bagat eu de seama?
Ca, vad ca de la o vreme apar puhoi de versete din astea ce se vor comentate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, cam care ar fi adevarul ala pe care il ocolim? Al Bibliei? Al tau? In fond, exista atatea carti cu adevarat interesante. De ce nu se comenteaza si pasaje din respectivele carti? Poate pentru ca fiecare om cu bun simt isi vede de lecturile lui si le recomanda DOAR cand este solicitat.
Mai ramane doar sa comentam stilul abramburistic si abscons in care este scrisa/copiata/recopiata/tradusa Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| alex2009 a răspuns:

O sa analizez si revin cu raspunsul

| ȘtefanLamas a răspuns:

Trebuia sa apara in reluare Pavel Corut, ca sa-ti starneasca anumite parti necultivate ale constiintei tale?
Mi-ar trebui mai multe posturi pentru a-mi exprima opinia, avand in vedere ca tu ai folosit niste termeni precum: Biblie, Dumnezeu, Divinitate, metafora/parabola.

Numai bine!

| ȘtefanLamas a răspuns:

@navarre Capacitatea unora de a vedea depaseste cu mult capacitatea de a intelege.
P. S.: Toata lumea vede un lucru, putini il inteleg. (in formularea asta poate intelegi si tu)
Adevarul pe care tu crezi ca l-ai sesizat si cu care incerci sa ne luminezi si pe noi este ceva minuscul pe langa maretia si complexitatea Adevarului Absolut. Au fost putine persoane care au pretins ca au atins iluminarea, insa niciuna nu a facut-o prin analiza sensurilor fiecarui cuvant din cartile sacre. (in timpurile lor cartile sacre nici nu existau). Valorile morale joaca un rol foarte important in aceasta iluminare spirituala, lucru promovat de fiecare carte sacra in parte. Experientele, trairile si viziunile fac si ele parte din aceasta categorie, ajutand la dezvoltarea spirituala. In Antichitate, in scolile misterelor, initiatul era indus intr-un fel de transa pentru 3 zile, timp in care acesta credea ca a murit; acest lucru il facea sa accepte moartea si sa nu o vada ca pe un sfarsit, el dupa moarte putand depasi cu usurinta pragul lumii materiale.
Ei, prietene iluminat si cunoscator al adevarului, doar literal din pacate, imi poti face o favoare de-acum inainte, te rog? Daca nu poti depasi anumite praguri, ramai la analiza ta pur literala, insa nu interactiona cu alte persoane, aducand reprosuri sau dovedind lipsa de respect in discurs, ok? Multumesc.
Pe viitor incearca sa explici citatul respectiv, asta pentru a aduce cat de cat o nota de particularizare. Eu asta am facut aici: http://fenomenestranii.myforum.ro/iuda-vt41.html

Numai bine!

| gabryel a răspuns:

Intreaba si tu un preot sau profesorul tau de religie, e mai bine sa iti explice cineva care se ocupa cu religia decat sa asculti ce spune lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi citit Biblia cum trebuie si nu doar un verset, ai fi inteles despre ce e vorba si ce vrea sa spuna Domnul! asa ca mai bine ai citi pana nu va fi prea tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iei citate doar din Vechiul Testament, cand Dumnezeu avea un legamant cu poporul ales si se mai razboia cu ei? De ce nu citesti, Noul Testament cand Dumnezeul nostru cel bun si plin de iubire ni-L trimite pe Isus, ca Mantuitor? In, NT il cunoastem cu adevarat pe Dumnezu, pe Isus Fiul si pe Spiritul Sfant. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata ura...cata boala... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Uite de ce nu imi place vechiul testament: nu aparuse iubirea si iertarea. In "neoficial" e o teorie: ca Dumnezeu a creat omul dupa asemanarea Sa. Dandu-i Duh si Libera Alegere, Dumnezeu a ales sa evolueze odata cu oamenii, invatand si simtind odata cu ei. Cum s-ar zice o suma a mentalitatilor si sentimentelor epocii plus un infinit mai incolo.
In textul ala cred ca se face apel la notiunea de "divine justice"... N-are nimic in comun cu notiunea de divin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@navare poti sa propui comentarea unui pasaj din Biblie, atata timp cat stii despre ce vorbesti, ai o opinie clara, pui intrebarea la obiect, dar sa arunci in lac o piatra si sa pretinzi ca altii sa sara dupa ea, mi se pare hazliu daca nu stupid. Credeam ca scormonesti tu prin Biblie dupa pasaje interesante pentru tine, dar am descoperit ca de fapt tu, il asculti pe Pavel Corut la OTV, si de acolo te inspiri. Dragul meu, daca aceasta este sursa ta, da-mi voie sa ma indoiesc de capacitatea ta de a intelege un pasaj din Biblie sau din orice carte pe care ai putea-o citi. Cum spunea si @ardnaxur1961. "fiecare om cu bun simt isi vede de lecturile lui si le recomanda DOAR cand este solicitat." Numai bine iti doresc! happy

| cristian_5654 a răspuns:

Buna intrebare dar intai trebuie sa te gandesti ca El e unic El ne-A creeat si noi nu avem nicin un drept sa-L judecam. El are tot dreptul sa Se manie pentru ca a creeat oameni nu monstrii din noi care au ajuns sa gandeasca de partea raului pentru a distruge tot ceea ce e frumos ceea ce e creat de El.Crezi tu ca atunci cand tu sau alt om Il injura pe El nu Il doare cand Vede ca oamenii sunt rai? El e Unu singur noi suntem foarte multi.Raspundemi si tu la intrebarea asta.Si iti mai dau un sfat nu te lua dupa ceea ce scrie in biblie ci dupa simturile tale fata de Dumnezeu caci din biblie poti invata anumite lucruri care te face sa gresesti fata de alti oameni. Cel mai important este ceea ce simti tu nu iuta. Sper sa iti schimbi parerea despre ceea ce ai spus papa