| navarre a întrebat:

Ce ar putea intelege o minte inocenta de copil, cand chiar biblia il prezinta pe Dumnezeu in,, ipostaze"de acest gen?

Asa vorbeste Domnul ostirilor:.

1 Samuel 15:3

. Du-te acum, bate pe Amalec si nimiceste cu desavarsire tot ce-i al lui; sa nu-i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile."

Dupa parerea dv.in acest caz, o minte inocenta, ce concluzii ar putea trage despre Divinitate?
Inteligenta suprema, ar putea gandi,, rezolvarea"problemelor umane in acest mod(prin ucidere de copii si prunci)?
indiferent de ce,, natura"ar fi acele probleme!

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| lulu_5281 a răspuns:

Contrar opiniei populare din această lume creştină falsă (2 Timotei 3:1-5 şi 4:3), este bine de ştiut că Dumnezeu este un om, aşa cum dealtfel Exodul 15:3 o spune în mod clar. El este Nemuritor (Romani 1:23; 1 Corinteni 15:50) şi nu a fost creat (Apocalipsa 4:11), El nu este un om care a progresat şi "a ajuns la rangul său înalt" aşa cum mormonii învaţă. Dar cu toate acestea Domnul este un om. El este un om de război, asa cum este aratat in textul original din Exod 15:3.
Necredincioşii adesea descriu aceasta ca "antropomorfism" (atribuirea de calităţi umane la ceva ce nu-i uman, altfel spus: reprezentare a divinităţilor sub înfăţişare omenească.). Totuşi, în ciuda necredinţei din lume, de mai multe ori Dumnezeu apare în formă umană reală literal, El Însuşi, ca un om, în Vechiul Testament (de exemplu, Geneza 3:8; 18:1-19:1; 32:22-30 / Osea 12:3-5; Judecători 13:2-23).
Deci, în Isus Hristos vedem adevărul din Exodul 15:3. Domnul Isus Hristos este un om (1 Timotei 2:5). El este un războinic, un om de război care Se luptă cu dreptate (Apocalipsa 19:11-21).

Dar ce vom spune de Tatăl? Este El un om? Este El un războinic?
Da, într-adevăr El este (Exodul 15:3).
Isus a spus, "Eu şi Tatăl una Suntem" (Ioan 10:30).
Cuvântul ebraic pentru "Domnul" în Exodul 15:3 este יְהוָה (Yehvâh, în funcţie de pronunţarea modernă ebraică), de obicei numit "Yahweh", în conformitate cu pronunţia, ceea ce se crede a fi ebraica veche. יְהוָה (Yehvâh) este numele lui Dumnezeu. Exodul 15:3 declară clar acest lucru:
"Domnul [יְהוָה] este numele Lui" (de asemenea Isaia 42:8) numele lui Dumnezeu, יְהוָה (Yehvâh), este folosit de Dumnezeu Tatăl. Acest lucru se manifestă în Psalmul 2:7.
Când Exodul 15:3 spune: "Domnul [יְהוָה] este un om de război", aceasta se referă la Tatăl ca om, un războinic. De fapt, pe parcursul Vechiului Testament, Domnul Dumnezeu este numit "Domnul oştirilor" (de exemplu, Isaia 47:4, 48:2, 51:15, 54:5, Ieremia 10:16, 31:35, 32:18, 33:2, 46:18, 48:15, 50:34; 51:19, 57; 12:05 Osea, Amos 4:13, 5:8, 27, 9:6). Termenul de aici "oştire" este cuvântul ebraic צְבָאוֹת (tsevâ'ot) pentru "oştire armată" (de exemplu, 1 Regi 2:5; Psalmul 68:12). Prin urmare, Domnul este Domnul oştirilor. Astfel, Tatăl, care este Dumnezeu (Galateni 1:3; Efeseni 1:2; Filipeni 1:2; Coloseni 1:2), este "Domnul [יְהוָה] oştirilor," şi este un om, un războinic!

| andrada_2796 a răspuns (pentru lulu_5281):

Ma bucur sa vad ca incerci sa dezvalui si altora numele lui dumnezeu dar catio il vor accepta daca aud de iehova intorc pagina dar nu stiu ca si in bibliile lor scrie de iehova

| CandyTetris a răspuns:

Pai,iti spun ce am inteles eu acum vreo 6 ani(asta insemnand pe la 11-12 ani).Am inteles ca biblia e probabil cea mai buna arma impotriva lui Dumnezeu si ca fiecare cuvant poate fi interpretat.Mai tarziu studiind diferite doctrine am aflat exact cat de multe porcarcarii(sau erezii,spune-le cum vrei) sunt bazate pe citate din biblie scoase din context,cat de multe conflicte poate cauza o virgula, si cat de mult rau poate face o traducere inexacta sau adusa dintr-un mediu in altul(cum ar fi de la arabi la europeni).
Sfatul meu: hai sa lasam cititul bibliei celor ce stiu sa interpreteze, si sa bazam credinta noastra pe ce ne dicteaza constiinta.

| LexHasAMasterPlan a răspuns:

O minte ce abia a invatat un lucru nu ar vedea asta ca pe ceva bun dar trebuie sa afle si de bune si va uita de rele.

| andrada_2796 a răspuns:

Dar acele legi nu se mai aplica azi cum nu mai da nimeni nici jertfe, dupa ce a venit isus p pamant a schimbat acele legi si a lasat doar doua porunci nici macar poruncile nu mai sunt aceleasi... vreau sa zic enumerate...a lasat 2 porunci sa il iubesti pe dumnezeu cu toata fiinta ta, cu tot cugetul tau si cu toata puterea ta si sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti, aici daca vrei sa intelegi poti, daca am iubire pentru aproapele meu nici nu il fur nici nu il omor nici nu il jignesc si nici nu ravnesc la ce e a lui nici nu depun marturie impotriva lui si toate poruncile sunt intr-o singura porunca