| anonim_4396 a întrebat:

In ce conditii copiii pot fi trimisi la un centru de plasament? si cum?

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Atunci cand parintii sunt decazuti din drepturi, atunci cand parintii mor si nu au cine sa ii creasca, sau cand pleaca in strainatate si nu are cine sa ii creasca.

Dar legea s-a inasprit de curand. parintii sunt obligati sa isi ia copii atunci cand nu au la cine sa ii lase, si sunt obligati sa anunte institutiile abilitate inainte cu 30-40 zile inainte de plecarea din tara.
altfel sunt decazuti din dreptul parental

| Hieer a răspuns:

Urata intrebare.

| hhhapciuuu a răspuns (pentru Hieer):

Stiu, eu doresc sa ajut niste copii.sad