| Loredana123 a întrebat:

In clasele 5-8 nu prea am facut probleme de fizica mai mult teorie si acum in clasa a 9a se pune accent pe probleme ...Cum pot eu sa invat sa fac probleme de fizica acum cand nu stiu nici cum sa incep rezolvarea? Daca ma poate ajuta cinea ii multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie, din pacate.Banuiesc ca studiezi optica.E o parte a fizicii foarte complicata si enervanta.De ce e atat de complicata? Raspunsul e evident, ai nevoie de multa geometrie.Demonstratii si alte prostii din clasa 7 chiar la nivel de olimpiada.E greu sa reduci toate lipsurile din clasele anterioare, atat la fizica, cat si la matematica.Dar daca esti ambitioasa, se poate orice.De cele mai multe ori,la un test normal,primele puncte ar trebui rezolvate de toti,adica sa se bazeze mai mult pe teorie. Apoi, la urm. probleme, daca scrii o formula care crezi ca s-ar folosi, primesti in jur de 0, 5 p.Invata teoria in continuare, e singura care te poata salva acum.Asta si niste meditaii...sau munca in plus, foarte multa... Spor!

1 răspuns:
| GoldandSilver a răspuns:

Dar la ce profi esti? Daca esti la real si nu iti place fizica iti recomand sa te muti la uman.