| Gass93sv a întrebat:

In Republica Moldova facultatea de medicina cat dureaza se da examen de admitere pentru romani si cat costa anul scolar exprimat in euro / dolar ( sa pot sa-mi fac o idee )?

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

In primul rind. Nu este "Facultatea de medicina", este Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie "Nicolae Testemiţanu", ce include Facultatea de Medicina.

Deci, la medicina sunt 370 locuri la buget + 75 locuri la contract, durata 6 ani.
Universitatea pune la dispoziția studenților: aule și săli de studiu bine amenajate și utilate cu echipamente tehnice performante, utilaje de cercetare/măsurare în laboratoare, bibliotecă modernă dotată cu un spectru larg de resurse informaționale, inclusiv electronice, complexuri sportive, locuri de trai în 16 cămine ș.a.

http://admitere.usmf.md/......2014-1.pdf

Regulamentul:

http://admitere.usmf.md/studenti-2/informatii-utile

Informatii utile

5 răspunsuri:
| AlexandraMikky a răspuns:

Pai de obicei facultatile de medicina dureaza 6 ani, presupun ca peste tot.
pretul difera...Nu cred ca e in dolari, ci in euro. iti pot spune ca in Bucuresti la medicina taxa anuala este de 6, 000 lei, deci in rep. moldova poate fi aproximativ...

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Gass93sv):

La noi se cere multa carte! Trebuie sa ai medie de cel mai top, ca sa poti intra (macar la contract)

Răspuns utilizator avertizat
| 0x11111051 a răspuns (pentru Gass93sv):

Mersi de raspuns corect happy

| 0x11111051 a răspuns (pentru Gass93sv):

In primul rind. Nu este "Facultatea de medicina", este Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie "Nicolae Testemiţanu", ce include Facultatea de Medicina.

Deci, la medicina sunt 370 locuri la buget + 75 locuri la contract, durata 6 ani.
Universitatea pune la dispoziția studenților: aule și săli de studiu bine amenajate și utilate cu echipamente tehnice performante, utilaje de cercetare/măsurare în laboratoare, bibliotecă modernă dotată cu un spectru larg de resurse informaționale, inclusiv electronice, complexuri sportive, locuri de trai în 16 cămine ș.a.

http://admitere.usmf.md/......2014-1.pdf

Regulamentul:

http://admitere.usmf.md/studenti-2/informatii-utile

Informatii utile