| Sfinnx a întrebat:

In timpul scolii sunt mai mereu stresata. Efectiv nu pot sa dorm noaptea si am si cosmaruri..in fiecare noapte..nu stiu ce sa fac sa ..ma calmez. Efectiv nu ma pot odihni, chiar si cand sunt obosita ma pun pe la 11 nu adorm decat pe la 1 cu greu.
Ce sa fac? Pe langa asta, inainte sa adorm imi vin in cap o gramada de chestii la care nu ar trebui sa ma gandesc. Overthiking mai bine spus..supra gandesc si stiu ca nu e bine dar ce sa fac?!? Nu pot sa dorm noaptea in timpul scolii.Dar in vacanta e totu ok sunt relaxata dorm la ce ora vreau.

1 răspuns:
| 95Cosmin a răspuns:

Si eu intampin aceasta problema, si gandurile alea sunt destul de "hardcore" asa-i? laughing Bine de stiu ca nu sunt singurul.Fii atenta, prima oara incearca sa gasesti cauza stresului si incearca sa il intelegi si sa iti dai seama de ce te afecteaza. Dupa...cand te pui in pat, ori asculta ceva muzica, ori( asa fac eu) cand vine ceva gand, te gandesti ca il alungi, il tai/impusti/ stiu eu.ce iti merge tie, dupa, te concentrezi pe relaxare si respiratie.Incearca sa te relaxezi complet, incearca sa respiri mai controlat si mai mult, la fel ca atunci cand esti la doctor si te asculta la plamani, zicandu-ti sa respiri adanc.In timp ce faci asta, te gandesti ca, cu fiecare expiratie, corpul tau se relaxeaza din ce in ce mai mult, in timp ce expiri, gandeste-te ca te"scanezi" cu o linie verticala care incepe din crestetul capului, si pe masura ce coboara si trece peste anumiti muschi, acei muschi se relaxeaza din ce in ce mai mult, repeti pana adormi.Am descoperit aceasta metoda singur, si ma ajuta mult, sper sa te ajute si pe tine happy Spor la adormit.