| Darkela a întrebat:

Ioi big grin deci am uitat ca miercuri am test la istorie si ZAU ca nu stiu nimic.Trebuie sa invat vreo 10 pagini.Sunt in clasa a 8 a, cum as putea invata logic?

Răspuns Câştigător
| NemNUZ a răspuns:

Aseazate confortabil undeva si citeste un paragraf si gandeste-te doua secunde la ce ai citit, nu trebuie sa stii pe derost tot presupun, fi atent/a la cuvintele cheie si la ce crezi tu ca e mai important. Daca vrei sa iti faci o imagine mai buna la ce ai citit intra putin pe net si vezi ceva poze, asa vei intelege mai bine poate. Important e sa iti placa si sa ai chef, daca ai astea o sa inveti usor daca nu la fel cum tu respingi lectia asa si creierul tau o va respinge. Bafta, scuze daca cumva am greseli dar ma cam grabesc happy

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Logic inveti la mate, fizica...etc.Nu vad cum ai invata logic la istorie.Ai incercat sa citesti paginile alea macar o ora?
Sau sa scrii ideile importante pe ceva?

| Adryan17 a răspuns:

Citeste paragraf cu paragraf, fa-ti rezumate si incearca sa gasesti legaturi intre evenimente pentru a-ti usura munca. Transcrie pe o foaie tot ce ai retinut si astfel iti fixezi mai bine notiunile. Bafta la testwinking

| petre059 a răspuns:

Imparte pe capitole, si apoi iei fiecare capitol separat si inveti. Daca citesti toate cele 10 foi odata nu ramai cu numic in cap, asa pe capitole e mai usor.Ca sa memorezi anii daca e cazul, cand citesti anii scrie pe o hartie separat de 2-3 ori.