| Gizy a întrebat:

La cate Absente se amana (repeta) anul scolar din punct de vedere medical (clasa a 10-a, invatamant obligatoriu)
Funda celui ce stie nu celui ce ar presupune

Răspuns Câştigător
| pefelie a răspuns:

Pai la 10 absente -1 punct la purtare.
Avand in vedere ca la purtare ai 10 puncte si pentru `amanarea (repetarea) anului scolar` trebuie sa ai sub 6 puncte la purtare, inseamna in jur de 40. Dar asta depinde de la liceu la liceu, poate avea si alte reguli de ordine strict interioara.
Bine pe parcurs se mai trimit si instiintari in scris acasa la parinti, sunt chemati parintii la scoala sa ia la cunostinta situatia ta. de obicei de asta se ocupa diriginta/dirigintele.

Sper ca te-am ajutat happy

| Gizy explică (pentru pefelie):

Nu prea m-ai ajutat dar nu am incotro trebuie sa acord o funda la cinevawinking

5 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Singurii care "stiu" sunt cei care au trecut prin asta. laughing
La 10 absente, ti se scade un punct la purtare. Si trebuie sa ai 7 parca sa poti trece.
Dar cum tu esti caz medical, treaba cu absentele si nota la purtare nu mai e valabila.
Trebuie sa duci o adeverinta medicala, si depinde de numarul de zile cat esti scutit, conducerea scolii decide daca poti continua anul, sau e prea mult de recuperat, si trebuie sa-l iei de la capat.

| whattt a răspuns:

Daca esti scutit medical nu trebuie sa-ti faci probleme

| Alexander121 a răspuns:

Daca nu ma insel ai mai posta aceasta intrebare...
ok in primul rand ce clasa esti?

| Sn1ckers a răspuns:

10 absente = -1punct la purtare. La -4 puncte repeti.