| Nvidiaenzo a întrebat:

Am luat la bac 5.85 medie, 5 mate 5.45 romana si 7.10 geo ...am facut contestatie la romana si geograf ca stiu ca am facut mai bine... ce sanse am sa imi dea note mai bune la contestatie? si este adevarat ca daca intre nota data de primii corectori si astia de la recorectare, este mai mare de 90 zecimi poti sa ii dai in judecata?

Stie cineva daca la romana o sa mai traga de nota sau ceva? ast rasp va rog

Răspuns Câştigător
| lor3danna a răspuns:

Eu sunt in aceeasi situatie doar ca eu am la bio 6. 55 si dupa profa meritam 8 si nu am facut contestatie pentru ca mi-a fost frica...

Dupa mine cred ca la rom o sa iti dea...

Si in legatura cu alea 90 de zecimi eu stiam de 1 punct... e adevarat... dar asta e legat de inspectorat mi se pare.

sper ca ti-a fost d folos rasp meu.:* si bafta:*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut mai bine, o sa capeti nota mai mare. Dar sa stii ca intotdeauna recorectarea este mai pretentioasa decat corectarea intiala. Tu nua i ce pierde, de vreme ce oricum ai picat bacul, asa macar ai o sansa si poate il iei. Fii sigur ca nimeni nu-ti va da nici o sutime in plus fata de ceea ce meriti pe lucrare.
Poti sa-i dai in judecata daca diferenta depaseste doua puncte din cate stiu eu.

| cornculapte a răspuns:

Daca ai facut mai bine, ai sanse sa primesti note mai mari. Trebuie insa ca intre nota dupa contestatie si nota initiala sa fie cel putin 50 de sutimi, pentru ca nota finala sa fie cea de la contestatie. Daca este mai mica de 50 de sutimi, nota finala ramane cea initiala. Despre datul in judecata, nu am auzit nimic, nu cred ca este adevarat. Daca diferenta e mai mare de 1. 50, se ajunge la a treia comisie, care recorecteaza totul din nou si cu mai mare atentie, pentru ca se considera deja prea mare greseala din partea lor. Ai grija ca poti sa iei si mai mica. La romana e destul de interpretabil, depinde de cel care iti corecteaza lucrarea, cum interpreteaza el. Am depus si eu contestatii la romana si mate si am vorbit cu profesori, m-am interesat inainte de tot. Tot ce ti-am spus e verificat. happy Bafta.

| Ady00pk a răspuns:

Normal ar fi sa iti mareasca nota daca s-a facut vreo greseala in calculul celor care au corectat sau s-ar putea sa nu iti mareasca(nu am de unde sa stiu ce ai facut tu acolo) dar de scazut nu credhappy ar fi inuman

| MrLentziu a răspuns:

Pai mai mult ca 50 de sutimi nu iti da la nici o materie, inca m-as mira sa dea 50 de sutimi! si sa nu facem acum chestii drastice, cel mai important lucru e ca ai luat, ca peste 10 ani nimeni nu te intreaba cat ai luat la bac, te asigur eu!

| euuuuuuu6 a răspuns:

La contestatii iti corecteaza alti profi decat ti-au corectat prima data...
e posibil sa ai samse sau nu. depinde, dar daca sti ca ai scris atunci e ok. poti sa reusesti multa bafta:*

| Nvidiaenzo explică:

Faza este ca mie dupa barem mi-a iesit 6. 70 straight face asa ca nu-s... sa vedem ce o sa zica "specialistii" big grin