| daniel176 a întrebat:

Daca un elev are 5.15 la romana 6.9 la matematica si 5 la biologie in bac, dupa contestatie ia 6.7 la mate dar ramane tot 6.9 iar la biologie ia 5.2 dar ii ramane 5.
intrebarea e urmatoarea, daca lua o nota la biologie care sa nu fie mai mare cu 50 sutimi decat 5-ul luat si ii iesea media, lua bacul sau trebuia sa fie o nota cu dif de 50 sutimi la contestatie?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru promovarea bacalaureatului elevul trebuie sa obtina, la fiecare dintre materiile scrise, cel putin nota 5 si media totala de cel putin 6.
N-are importanta nota de la contestatie, daca sunt indeplinite conditiile de mai sus.
Sigur ca, daca ar fi luat la contestatie cu cel putin 0, 95 (deci ar fi avut nota 5, 95), atunci ar fi avut media 6 si lua bacalaureatul.

| daniel176 explică (pentru Ioandelasal):

Pai sa spunem ca erau alte note si mai avea nevoie de 10 sutimi ca sa ii iasa media, le primea dupa contestatie deci nota ii era trecuta cu +10 sutimi sau nota veche?

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel176):

Dupa contestatie nota se modifica doar daca este mai mare de 0, 50, daca este mai mica ramane prima nota, cu exceptia a 2 cazuri, respectiv note intre 4, 50 si 4, 99 si peste 9, 50, la acestea se modifica si cu mai putin.

| daniel176 explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca am nevoie de 7.30 si iau 7, 20 fac contestatie si imi da 7.30 iar media dintre cele trei note e 6, imi lasa 7.30 sa mi iasa media sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel176):

Se pare ca nu mi-ai citit cu atentie raspunsurile.
In contestatie nota nu se modifica, daca nu este o diferenta mai mare de 0, 50 intre nota data de corectori si cea data de comisia de contestatie. In ex. tau vei ramane cu nota 7, 20.

| daniel176 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi... dar e total aiurea adica daca primul profesor corecteaza aiurea nu iei bacul sad

| Lioana a răspuns:

Oricum ai calcula, nu iese media 6. Nici daca ar fi luat cu 0, 50 nota mai mare la biologie.
E sansa lui de a incerca inca odata si a lua o nota mai mare in sesiunea urmatoare care probabil va fi in toamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iei bacul ai nevoie ca media celor 3 note sa fie 6.