| Evelinmariaa a întrebat:

La facultate daca sunt într-o grupă, din diverse motive, mă pot transfera in alta grupa?

5 răspunsuri:
| LacramioaraBO a răspuns:

Cand vrei tu. Pentru ca nu o sa fii modificat de pe listele initiale (de obicei alea sunt alfabetice), de obicei trebuie acordul profesorului pentru anumite materii, deoarece unii nu au de unde sa stie ca s-au produs modificari. In rest e ok. Grupa nu prea are relevanta, decat in cazul in care iti face programul mai usor.

| Evelinmariaa explică (pentru LacramioaraBO):

Îmi poți spune în funcție de ce criterii se fac aceste grupe? Și cam câți studenți sht într-una?

| LacramioaraBO a răspuns (pentru Evelinmariaa):

La spectiile care au sub 30-40 de studenti nu se fac grupe. La cele care au peste 300, de obicei sunt 100-300 (depinde de facultate, unele au mai mult) se ia catalogul si se impart egal listele, in functie de cati studenti baga facultatea intr-o grupa (la unele sunt de 30, la altele de 70).
Daca la specializarea aia sunt intrati 300 de studenti, de obicei facultatea face grupe de cate 50 de persoane, deci vor fi 6 grupe. Criteriul dupa care te repartizeaza in grupa este pur alfabetic, de exemplu: studentii cuprinsi intre litele A-D fac parte din grupa 1, cei intre E-I sunt in grupa 2 si asa mai departe.
Este o modalitate prin care facultatile cu sali de capacitate mai redusa decat numarul studentilor pe care ii au ii imparte pentru a nu supraincarca si aglomera. Unele facultati au reguli stricte in ceea ce privesc grupele, altele nu. De exemplu, eu m-am dus cu orice grupa am vrut, cand am avut timp si cand a fost ok pentru programul meu, dar am avut prieteni la alte facultati, la care se respecta cu strictete totul. Depinde si de profesor...am avut materii la care nu mi se punea prezenta daca nu mergeam cu grupa mea sau daca nu il anuntam pe profesor ca, pentru materia aia, mi-am schimbat grupa.
Daca vrei sa schimbi grupa pentru anumite materii, de obicei poti sa faci asta la inceputul anului, cand se da orarul si vezi cum iti cade tie mai bine. Listele trebuie sa fie trimise profesorilor pentru a organiza activitatea de seminarii si listele de prezenta, la materiile cu prezenta.

| Evelinmariaa explică (pentru LacramioaraBO):

Deci daca îmi doresc să schimb grupa trebuie să anunț de fiecare data un profesor? Pun multe întrebări pentru că abia voi intra la facultate și nu prea am habar de nimic din ce se petrece acolo, te rog să mă intelegi.