| minotauru a întrebat:

La filologie bacul din engleza se da si scris sau numa oral? Adica e doar competenta sau iau nota si pot sa pic bacul? Ca vad ca uni zic ca se da si nota si altii zic ca scris se da numai la romana,istorie, geogra/psihologie/filozifie si ce mai e ca la engleza e doar competenta.
Imi poate spune si mie cineva adevarul? Adica cum e exact?

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Ca o completare. Cica poti sa nu intri in BAC sau sa pici BAC-ul daca nu te prezinti la probe. Profesorii nu te pica, poti sa fii doar prezent sa spui "My name is... " si iti da A1.
Daca nu te prezini la probe probabil ca te poti intalni cu profesorul si sa te evalueze repede, dar daca chiar nu vrei tu macar sa faci atat, doar asa poti sa nu intri in bac.

| anamariarot a răspuns:

La engleza, indiferent de profil, ai de dat competentele. Ele implica proba de listening, proba scrisa pe baza unui text, si efectiv proba orala, ca la romana, unde ai niste cerinte de rezolvat si le prezinti in fata comisiei. Eu am dat 2 probe in aceeasi zi, pe a treia am dat-o cu cateva zile mai tarziu. Tu primesti un numar de puncte, dar punctele alea se echivaleaza cu calificative. Daca ai 95 de puncte, de exemplu, primesti B2, dar nu intra la probele scrise propriu-zise. Nu ti se calculeaza media de BAC cu ajutorul calificativelor de la competente