| anonim_4396 a întrebat:

La un liceu cu intensiv engleza se da proba ca la bilingv? Vreau sa dau la Eminescu si am inteles ca s-ar da proba, dar nu stiu. In ce consta? E grea proba?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru clasele cu "intensiv" engleză NU se dă probă scrisă la limba străină; aceasta se dă doar la "bilingv"!

"Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere.
(10) Excepie de la prevederile alin.(1) fac liceele/clasele pentru care se susin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se susin probe de verificare a cunostinelor de limba moderna si clasele cu predare în limbile minoritailor naionale, pentru care se susin probe de verificare a cunostinelor la limba materna. Pentru aceste clase, admiterea se face în conformitate cu prevederile prezentei metodologii." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

La "bilingv" se dă probă scrisă - vezi Metodologia de la linkul :
http://cnprsv.ro/......a_2011.pdf

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Completare :

"Conform Art. 11 din Anexa I la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, la specializările cu predare intensivă a unei limbi străine au PRIORITATE elevii care au susținut proba de verificare a cunoștințelor la limba modernă (22 mai - 11 iunie 2014). " - SURSA :
http://cnion-creanga.ro/....../index.php

O seară/noapte frumoasă.

1 răspuns: