| NICKSOOO a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine cu BAC-ul, va rog. Adica, daca esti la uman vreau toate materiile la care se da bac, evident si in cazul profilului real. Iar cei de anul asta, de exemplu daca sunt la real au la alegere bio, chim sau fizica sau dau obligatoriu la toate? Se schimba ceva in sensul asta incepand de la anul? Cel mai explicit raspuns primeste funda. Bun, am inteles, la mate-info sa zicem, se da la mate; chim, bio sau fizica, engleza / franceza( sunteti sigure ca este la alegere-ca eu stiam ca este obligatoriu prima limba, adica engleza) si atat la mate -info? La uman, la ce se da : Romana, Engl/ Franceza( se da la latina?) si la mai ce? Nu vreau foarte multe explicatii tehnice, ca inca nu sunt clasa a -12-a, vreau doar ceva general si clasic. Adica pe profil de real se da la ...la...si la. Analog, profilul uman. Multumesc!

7 răspunsuri:
| NPA a răspuns:

Anul acesta, in 2012, ramane bacul la fel ca anul trecut: obligatoriu pentru toate profilele: competentele digitale, competentele la limba romana si competentele la o limba straina(engleza sau franceza, la alegere). Aceste competente nu conteaza pentru media de la bac, aici primind numai niste calificative.
Iar in ceea ce constau probele scrise de bac: la profilul mate info: se da din limba romana, matematica M1 si la alegere fizica,chimie,biologie sau informatica. La profilul filologie: limba romana,istorie si la alegere geografie,logica, filosofie, psihologie.
Nu stiu ce se va schimba anul viitor, dar nu te baza pe ce spun ei de acum, se poate schimba totul cu numai cateva luni inainte.
Sper ca am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poti baza pe nimic, profesorii mei spun ca nu se stie cum se va da bac-ul nici macar pentru anul viitor si ca trebuie sa invatam de la mediu in sus la toate materiile
Eu stiu ca romana e obligatorie la toate profilele
La mate-info in momentul asta nu se da info(sau nu obligatoriu...aah m-am pierdut si eu
Vezi daca te ajuta asta
http://www.ebacalaureat.ro/......2-145.html

| croix a răspuns:

Potrivit anului acesta (ca probabil voi avea uimitorul noroc ca la anul sa prind BAC-ul schimbat) la Real se va da la Romana, Matematica, iar la ca al 3-lea subiect din cate stiu iti alegi dintre Biologie, Chimie si Informatica. La Uman se da la Romana, Istorie si la alegere ca al 3-lea subiect la Geografie, Latina, Stiine Socio-Umane. In afara de toate acestea va trebui sa mai dai niste Competente, depinde de profilul la care te duci, insa Competentele Digitale raman batute in cuie (pe langa probele orale la romana/ o limba straina). Iar pentru la anul, daca se va schimba... sunt foarte multe propuneri asa ca nu prea are rost sa ti le spun acum, depinde si daca se vor aproba.

| NICKSOOO explică (pentru croix):

Dar daca nu iei competentele ce se intampla? Sau de ce le dai? Ce rost au?

| Kotoko98 a răspuns (pentru NICKSOOO):

Nu se intampla nimic daca nu le ei adica nici nu ai cum sa le pici pentru ca la competente iti da diferite graduri ca sa zic asa avansat sau ceva de gen pana la cel mai jos grad

| Kotoko98 a răspuns:

E asa cum zici uh numai ca da sunt la alegere nu cred ca la mate info e obligatoriu o limba straina

| Kotoko98 a răspuns:

Nuuu stay ca am gresit. Deci la mate info se da mate m1, lb romana si la alegere dintre fizica, chimie sau info iar la uman se da romana, istorie sau geografie si o limba straina