| Aalexander a întrebat:

Ma care i faza cu restantele? Am inteles ca la facultatea mea prima si a doua restanta e gratis iar altu mi a zis ca prima sesiune de restante si a doua.
So eu am 3 restante pentru saptamana viitoare. Platesc una sau tot ansamblul ala de restante de saptamana viitoare e gratis( nu stiu cum sa i zic )? Si daca da inseamna ca si alea din vara sunt gratis nu?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Bună.
O să îți scriu cu era la mine la facultate.
Primele restanțe nu se plătesc, dar prima mă refer în prima sesiune de restanță din anul din care ai restanțe.
Adică dacă ai restanță în primul an și ești încă în primul an de facultate, nu plătești nicio restanță, dar dacă nu te prezinți în sesiune de restanțe, adică în toamnă din anul în care ai restanța, o să plătești restanța, chiar dacă e prima oara când o dai. Mai pe românește îți ratezi șansa da a da restanța gratis dacă nu te prezinți în sesiune de restanțe și apoi o plătești.
La fel plătești restanța și dacă nu ai luat restanța din prima, iar taxa unei restanțe este de 50 de lei pe restanță.
Dar s-ar putea sa fie diferit la facultatea ta, și eu te-aș sfătui sa întrebi la secretariatul facultății ca să fii 100% sigur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Restantele pe care le dai in sesiunea de restante sunt gratis. Daca pici si la resnta se da reexaminare, abia pe aia o platesti.

Sunt facultati unde ai gratis o reexaminare, depinde de politica universitatii

Răspuns utilizator avertizat