| Mark2012012 a întrebat:

Sunt anul 1 la universitatea upg Ploiesti si anul acesta trec in anul 2, si am cateva restante. Am inteles ca in prima saptamana restantele sunt gratuite, a doua saptamana 50 de lei taxa, saptamana a treia 70 de lei si a patra saptamana 100 de lei. Imi explica si mie cineva cum este cu restantele din septembrie?
Se poate sa am toate examenele in saptamani diferite?

Răspuns Câştigător
| abyssaria a răspuns:

Ai inteles gresit ceea ce ai inteles sau cine ti-a zis. In perioada de restanta te vei duce sa dai O SINGURA DATA examenul de restanta si atunci ai sa platesti 50 de lei ( daca profesorul este ingaduitor si vrea sa te treaca, te mai poate chema tot in aceeasi perioada pentru inca o verificare, care nu se plateste si nu este oficiala, ci doar din bunavointa profesorului.). Daca n-ai luat atunci examenul din prima, iar profesorul n-a fost ingaduitor cu tine, urmatoarea reexaminare se plateste 70 de lei.
Gasesti aici si restul informatiilor
http://www.upg-ploiesti.ro/fisiere/1256/Noile%20taxe%20UPG.pdf

P.S Din cate stiu eu, prima perioada de restante este gratuita( adica doar daca esti in anul doi si ai restanta pe primul an, doar atunci se considera ca reexaminare), iar plata se incepe de la cea de-a doua. Asa este la mine, nu stiu daca se aplica aceeasi politica si la UPG Ploiesti.