| adfcg a întrebat:

Ma simt foarte deprimata si descurajata in ultimul timp, din cauza unei probleme destul de stupide, ati putea spune.Sunt in clasa a 10a la un liceu cu profilul mate-info si sunt praf la mate.Ideea e ca VREAU sa devin mai buna, am vointa cat de cat dar mi se pare atat de greu incat nici nu stiu de unde sa incep.
De fapt, ma simt coplesita de scoala din toate punctele de vedere.Am inceput sa-mi fac griji si in privinta bacului, sunt constienta ca daca nu voi incepe sa invat mai bine nu o sa iau nici macar un amarat de 5 si o sa-mi distrug toata viata.
Ma deprima doar gandul ca intr-o zi va trebui sa le spun parintilor(ambii ingineri) ca am picat bacul, ca nicio facultate nu ma va primi.Stiu ca exagerez putin, am unii colegi care abia dau pe la scoala si nu au nicio grija, dar parca abia m-am trezit la realitate si simt ca am un drum atat de lung de parcurs incat nici nu merita sa-l incep.Fac eu ce fac si mereu reusesc sa am media generala peste 8, 50 dar stiu ca asta e deoarece avem niste profesori ingaduitori, care practic iti spun ce anume sa inveti inainte de un test.
Daca a mai trecut cineva prin asta, aveti niste sfaturi?big grin

Răspuns Câştigător
| Chiazna_Gigel_1977 a răspuns:

Nu picatul bacului o sa iti distruga viata ci incordarea peste puterile tale. Din experienta mea, in liceu de exemplu, era sa raman repetent la fizica, de medie peste 8, 50 nici vorba. Culmea ca asta nu mi-a distrus viata, ba din contra. Esecurile mele la fizica au provocat un lant de evenimente care s-au dovedit ulterior extrem de benefice. Mai concret, am schimbat liceul (downgrade) si am nimerit intr-un alt mediu unde am fost mai stimulat si mai liber in a-mi dezvolta propriile aptitudini, ceea ce ulterior mi-a fost foarte benefic in viata. Si apropos, si mie tot de la matematica mi s-a tras: uram matematica si asa am ajuns in alta parte si nu doar ca am scapat de tensiune dar mi-am eliberat energiile creatoare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Chiazna_Gigel_1977):

Si unde ai ajuns cu energiile creatoare? Spune si finalitatea happy

| Chiazna_Gigel_1977 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am invatat programarea calculatoarelor si am avut o cu totul alta perspectiva decat ce imi oferea matematica.

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, adfcg!
Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente