| alinagyo a întrebat:

Mai am 2 ani pana sa intru la facultate, ce imi recomandati? Jurnalismul cum vi se pare? e greu? ....nu vreau sa ma inscriu la o facultate grea precum facultatile de matematica, fizica, medicina... fundahappy

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Iti dau si eu doua informatii:
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune." G. W. F. Hegel
si
"Varsta este cam singurul lucru care ne parvine fara efort. "Gloria Pitzer

| Maxiela a răspuns:

Georgesur are dreptate: nimic in viata nu se poate face fara munca, rabdare si pasiune.

Mergi pe parte de uman: litere, limbi straine, stiinte sociale, sociologie, filozofie, sport, geografie, istorie, drept sau relatii internationale si studii economice.
Cat despre jurnalism nu stiu ce sa zic, depinde de tine ce vrei sa faci mai departe; oricum esti mica ca sa te gandesti la facultate acum pentru ca peste doi ani vei avea alte gusturi. Ceea ce stiu sigur e ca la jurnalism ai oferte limitate ca joburi si in province mori de foame pe un salariu de nimic si munca de rob; dar stii cum e norocul si-l face omul cu mana lui. Personal am auzit de la altii ca unora le place si le e usor iar alti isi blestema zilele.
Oricum orice ai face fii cea mai buna si nu fa ceva doar din obligatie sau sa treci ca gasca pe apa, trebuie sa simti ca intr-adevar ai chemare, ca ai satisfactii si nici sa faci ceva doar pentru ca asa spun altii daca tu nu simti.

| alinagyo explică (pentru Maxiela):

Pentru inceput vreau sa te contrazic pentru ca sunt de parere ca varsta nu conteaza, si in plus vreau sa stiu ce sa fac, vreau sa ma informez ca sa stiu sigur ce sa fac(d.asta intreb pentru ca eu nu stiu toate facultatile ). Inca ceva, eu nu am spus nimic ca ma obliga cineva oricum multumesc...aaa si inca ceva eu mai am anul acesta si clasa a 12a si gata, crezi ca e prea devreme sa ma gandesc la ce o sa fac pe viitor, nu cred.

| NattaStar a răspuns:

Depinde ce te pasionează.