Întrebare recomandată | Noitra a întrebat:

Mai am putin pana termin liceul si as vrea sa continui studiile mergand la facultate. M-am decis sa ma fac psiholog dar nu stiu la ce facultate sa merg. As vrea sa merg la una unde se da examen de admitere si pot intra la fara plata + bursa(daca se acorda in primul semestru).

Imi puteti recomanda o facultate?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Buna. Ca sa devii psiholog, mergi la facultatea de psihologie. Iti recomand Universitatea de Vest din Timisoara, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj sau Universitatea din Bucuresti. Te poti informa despre admitere si burse pe site-urile facultatilor. Eu am terminat psihologia la Universitatea din Bucuresti si am dat examen de admitere si, da, se poate intra la buget si se da bursa (mie mi-a intarziat vreo doua luni bursa prima oara dar de dat se da).

| diaac a răspuns (pentru diaac):

Am uitat - de acordat bursa in primul an nu stiu daca se acorda. La masterat s-a acordat bursa in primul an cui a luat examenul de admitere cu 10, dar la licenta nu stiu cum era.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi o facultate de psihologie, le poti gasi pe toate pe internet si la cele de stat exista si locuri bugetate.

| neutrino a răspuns:

Majoritatea universitatilor de stat au facultati de psihologie.