| 47red a întrebat:

Maine dau test la matematica si la chimie iar eu nu mai inteleg nimic, voi rezolva cateva exercitii care sper sa ma ajute. Cateva sfaturi?

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîteva sfaturi, trebuia sa inveti de acum o lună stiai a incep examenele tezele, credeai ca scapi?

| 47red explică (pentru CristiDinBucuresti):

Abia joi ne-a predat la chimie, la mate vineri, nu sunt legate prea mult de anii trecuti de scoala. Doar lectia repectiva nu am inteles-o la matematica, la chimie nu mai am probleme.

| 47red explică (pentru 47red):

Problema e ca nu explica prea bine profesorul (s-au schimbat in fiecare an si toti au predat diferit)...

| Lukasssz a răspuns:

Da-ti test si din teorie sau doar din exercitii?

| 47red explică (pentru Lukasssz):

Ambele dar mai mult exercitii(la matematica), la chimie am inteles cum se fac exercitiile respective doar mai citesc putin din teorie

| 1234568807 a răspuns:

Ce sfaturi vrei? Pentru teste se invata, asta e cel mai util sfat pe care il poti primii

| TheStrategist a răspuns:

Ce clasă ești?

| emilllyya a răspuns:

A esti a 8a. Bafta.
Incearca sa exersezi cat mai mult si sa citesti teoria in pauze. Personal insa nu am avut nicio problema cu materiile astea (la chimie am mers si la nationala, iar la mate eram oarecum medie, scoteam eu de un 8-9. Desi nu suportam si nici nu suport cele enspe mii de formule pentru volum si arie si ce o mai fi). Incearca sa te concentrezi, sa citesti enunturile si sa te apuci de ceea ce stii. Nu sta 10 ore la problema 1 ca dupa sa iti dai seama ca mai ai 2 minute si desi tu stiai celelalte exercitii n-ai avut timp sa scrii nimic. De asemenea, nu cauta o metoda eficienta, mai ales la mate. Daca iti vine o idee, oricat de random si de complexa ar fi ea, incearc-o pe ciorna. Da, poate scrii doua pagini la un exercitiu de 2 randuri, insa important e sa il faci. De asemenea, nu sta mult la aceeasi problema. Aici vorbesc si de mate si de chimie. Nu iti iese una cu randamentul (e si in chimie, nu stiu daca ai facut inca), treci la aia cu concentratie. Nu iese nici aia atunci treci la aia cu puritate sau ce mai ai tu pe acolo. Ideea e sa nu stai sa te holbezi la un exercitiu fiindca pierzi timp. Vezi daca nu stii sa rezolvi si altceva si revii dupa la ala. De asemenea, incearca sa te uiti atent la enunt, nu sa il scanezi. Vezi ce date ai, cam ce poti afla cu ele, de ce ai nevoie etc. Devine mult mai simplu, chiar daca pierzi doua minute sa intelegi problema. Odata ce stii ce ti se cere si ce ti se da devine simplu. Si, probabil cel mai important, nu te uita pe pereti. Incearca sa faci tot ce stii tu si sa fii cat mai atenta. Si scrie tot ce stii. Chiar daca ti se pare ca nu are legatura sau chiar daca ai facut un sfert de problema asigura-te ca macar ai scris ceva. De bine, de rau, macar ai incercat si ti se va puncta.
Mult succes la teste

| 47red explică (pentru emilllyya):

Mulțumesc! M-am uitat puțin pe internet cum se rezolva și am înțeles dar la noi in clasa suntem doar 3 care învățăm bine. Restul clasei doar fac gălăgie și mizerie, ne mai deranjeaza și pe noi. De ex anul trecut când eram online mă puteam concentra mult mai bine pentru că acei colegi lipseau... sad

| emilllyya a răspuns (pentru 47red):

Au. Daca vrei te ajut eu la chimie si sau matematica laughing

| 47red explică (pentru emilllyya):

Intr-un final a anulat testele si dam maine si miercuri, am recapitulat din ce ne da dar ma speriasem eu pe moment, era de asteptat ca daca nu aveam atatea probleme personale asta vara si lucram mai mult decat la romana si mate poate acum aveam note mult mai mari. Probabil e o scurta durata pana imi revin happy

| Roșiuță a răspuns:

Ce clasa esti in primul rand?

| InRezevor a răspuns:

Te învăț eu la chimie că tot în a 8 a sunt laughing